Jak obliczyć zaliczkę na PIT po ustaniu zatrudnienia

Płatnicy wynagrodzeń nie wiedzą w jakiej wysokości obliczyć i potrącić pracownikowi zaliczkę na podatek dochodowy, w sytuacji gdy wypłata pensji ma miejsce w okresie kiedy pracownik nie pozostaje już w zatrudnieniu.

Publikacja: 06.09.2022 21:34

Jak obliczyć zaliczkę na PIT po ustaniu zatrudnienia

Foto: Adobe Stock

Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) nie regulują przedstawionej problematyki. Owszem, pewne uregulowania pojawią się w ustawie o PIT, ale z mocą obowiązującą dopiero od 1 stycznia 2023 r. Nie wiedzieć czemu Ministerstwo Finansów uważa, że przepisy, które jeszcze nie obowiązują, płatnicy wynagrodzeń powinni stosować już dzisiaj.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, w jakiej wysokości zakład pracy powinien skalkulować zaliczę na podatek, a tym samym w jakiej kwocie wypłacić wynagrodzenie netto, w okolicznościach kiedy wypłata jest naliczana pracownikowi, który w tym momencie już w danym zakładzie pracy nie pracuje.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt