Aktualizacja: 24.02.2025 21:35 Publikacja: 23.05.2022 21:21
Foto: Adobe Stock
Zmiany wprowadzone od początku 2022 r. sprawiły, że podatnikom łatwiej skorzystać z estońskiego CIT. Według danych Ministerstwa Finansów zdecydowało się na to już ponad 5 tys. podatników, podczas gdy w 2021 r. było ich ok. 300. Okazuje się jednak, że skarbówka mnoży przeszkody w interpretacjach, co może prowadzić do wielu sporów.
Przykładem jest najnowsze stanowisko (nr 0111-KDIB1-1.4010.67.2022.4.BS) dotyczące opodatkowania zaliczek wypłacanych udziałowcom na poczet dywidendy. Sprawa dotyczyła spółki rozliczającej się od 2022 r. ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT), która ma jednego wspólnika – osobę fizyczną. Chce wypłacić mu zaliczkę na poczet dywidendy według zasad określonych w kodeksie spółek handlowych. Kwota ta będzie pochodzić z podziału zysku spółki w okresie, gdy była opodatkowana ryczałtem.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Kierujący, zamierzający wykonać skręt w lewo, nie jest zobowiązany do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany - orzekł Sąd Najwyższy.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
Od soboty 15 lutego do środy 30 kwietnia można składać zeznania podatkowe za 2024 rok. Jest to możliwe w formie tradycyjnej – papierowej, a także elektronicznej. Wyjaśniamy, jak złożyć zeznanie przez Twój e-PIT oraz w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy.
Renta wdowia, która jest wypłacana przez amerykański Social Security Administration na podstawie przepisów emerytalno-rentowych, nie korzysta w Polsce ze zwolnienia z PIT, bo różni się od naszego świadczenia rodzinnego.
Ulga na dziecko, zwana również ulgą prorodzinną, przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić pewne warunki, a jeden z nich dotyczy limitu osiąganych dochodów.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane ze stycznia 2025 r.
W przypadku obciążania najemców kosztami zużycia mediów właściciele mieszkań często mają wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć i udokumentować poniesione wydatki, aby nie narazić się na spór z fiskusem.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Podatnicy CIT wpłacają na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne (lub kwartalne) w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu uzyskanego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały).
Szef Krajowej Administracji Skarbowej odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów w spółce z o.o. do fundacji rodzinnej i ich sprzedaży po dwóch miesiącach. Taka szybka sprzedaż to optymalizacja.
Zarówno wynajmujący, jak i najemca nie mają możliwości wyboru świadczeniodawcy usług odbioru odpadów komunalnych. Z tego względu wywóz śmieci należy traktować jako świadczenie jednolite z najmem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas