Kwestia oświadczenia PIT-2 stała się bardzo głośna na początku 2022 r. po wejściu w życie Polskiego Ładu. Nadal jednak wielu pracodawców ma wątpliwości, kiedy i na jakich zasadach powinno być ono składane.
Skarbówka wyjaśniła to w najnowszej interpretacji. Przedstawiciele zakładu pracy zapytali, jak postąpić z pracownikami, którzy złożą oświadczenie już po otrzymaniu pierwszej wypłaty. Zdaniem pracodawcy takie pismo należy zastosować dopiero od następnego roku podatkowego. Przepisy wskazują bowiem, że powinno wpłynąć przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że w wyniku otrzymania od pracownika PIT-2 płatnik zmniejsza zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Wyjaśnił, że oświadczenie składa się co do zasady raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, czyli przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Przepisy nie wykluczają jednak przyjęcia i stosowania oświadczenia w dowolnym momencie roku. Nie będzie to miało negatywnych konsekwencji ani dla pracodawcy, ani dla pracownika.
Czytaj więcej:
„Dopuszczalne jest złożenie przez pracownika oświadczenia (PIT-2) po pierwszej wypłacie wynagrodzenia w roku podatkowym. W takim przypadku płatnik dokonuje zmniejszenia w danym roku podatkowym zaliczki o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie” – stwierdził dyrektor KIS.