Nowe otwarcie Joe Bidena. Jaka będzie Ameryka przyszłości?

Co w praktyce oznacza hasło nowej administracji Joe Bidena? Czy na pewno wszystkie decyzje będzie ona podejmować w kontrze do kierunków wyznaczonych przez Donalda Trumpa? Na jaką politykę zagraniczną skazany jest nowy prezydent USA?

Aktualizacja: 15.02.2021 06:09 Publikacja: 14.02.2021 00:01

„W odróżnieniu od mojego poprzednika, jasno dałem do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że dobiegły

„W odróżnieniu od mojego poprzednika, jasno dałem do zrozumienia prezydentowi Putinowi, że dobiegły końca dni, kiedy Stany Zjednoczone poddawały się agresywnym działaniom Rosji: ingerencji w nasze wybory, cyberatakom, otruciom obywateli Rosji” – ogłosił Joe Biden. Na zdjęciu moskiewskie spotkanie ówczesnego wiceprezydenta z Putinem, marzec 2011 r.

Foto: ITAR-TASS/Forum

Pojednawcza mowa inauguracyjna zachwyciła komentatorów (również w Polsce), którzy ogłosili, że oto po strasznym Trumpie przychodzi „gołąbek pokoju". Tyle że Joe Biden nigdy takim gołąbkiem nie był, a jego mowa była tylko trochę bardziej teatralnie pojednawcza niż inauguracyjne przemowy George'a W. Busha i Baracka Obamy. Nawet Donald Trump w 2016 r. mówił o pojednaniu narodowym. Teraz wszystko wraca na swoje tory, a Biden wpisuje się w ostrą narrację obu politycznych obozów. W stacji Fox News można co chwilę usłyszeć absurdalne porównania gospodarczych pomysłów nowej ekipy do stalinizmu, trockizmu i leninizmu (z tej perspektywy socjalny PiS musiałby zostać uznany przez komentatorów tej telewizji za partię czysto komunistyczną), a w CNN czy MSNBC decentralizujący i obniżający przez całą swoją prezydenturę podatki Trump jest porównywany do faszysty.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta