Bogusław Chrabota: Igrzyska olimpijskie, wojna czy pokój

Jeśli ktoś sądzi, że ożywiona przez Pierre'a de Coubertina tradycja igrzysk olimpijskich pachnie naftaliną, to jest w błędzie. Odnowiona idea olimpijska ma ledwie 125 lat. Od 1896 roku, kiedy gościły je Ateny, letnie igrzyska odbyły się zaledwie 31 razy. Czteroletni, wzorowany na antycznym cykl olimpijski był dwukrotnie przerywany przez wojny światowe. Za pierwszym razem sportowcy musieli czekać na powrót na bieżnie lat osiem, za drugim aż dwanaście. Te przerwy były tragiczne, uzasadnione dwoma najstraszniejszymi dramatami w nowożytnej historii świata.

Aktualizacja: 05.06.2021 22:18 Publikacja: 04.06.2021 18:00

Bogusław Chrabota: Igrzyska olimpijskie, wojna czy pokój

Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna

Możliwe, że w tym roku igrzyskom zagrozi kolejny dramat – pandemia. Oczywiście, nie można jej porównywać z wojnami czy Holokaustem, ale sam fakt, że japońska i światowa opinia publiczna stawia sens ich przeprowadzenia pod wielkim znakiem zapytania, pokazuje, jak strasznie Covid-19 przeorał nasze czasy, jak odkształcił cywilizację.

Rozwiązaniem byłyby zawody bez publiczności, ale miłośnicy sportu zadają sobie pytanie, czy takie igrzyska byłyby jeszcze igrzyskami, świętem człowieczeństwa, a nie już tylko pokazem próżności światowych gwiazd i ich sponsorów? Czy dla stworzenia tej wyjątkowej olimpijskiej aureoli wystarczą telewizja, serwisy online i lajki? A jeśli pandemia z nami zostanie? Czy wtedy taka ewolucja sportu olimpijskiego nie będzie jedynym rozwiązaniem?

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem