Tomasz Terlikowski: Porozmawiajmy o płacy gwarantowanej

Warto spoglądać na Chiny. Tam w ostatnich latach testowane są rozwiązania, które powoli pojawią się na całym świecie: bezzałogowe samochody, handel w zasadzie bez sprzedawców, powszechna automatyzacja. Te same rozwiązania powoli wchodzą w życie także w innych krajach (np. w jednej z sieci sklepów w Polsce), a to oznacza, że trzeba się przygotować na wielką rewolucję także na rynku pracy.

Publikacja: 25.06.2021 18:00

Tomasz Terlikowski: Porozmawiajmy o płacy gwarantowanej

Foto: AdobeStock

Praca jest – o czym pięknie pisał św. Jan Paweł II w nieco zapomnianej już encyklice „Laborem exercens" – nie tylko życiową koniecznością, ale również elementem budującym naszą ludzką godność i poczucie wartości. Ten, kto jej nie ma, kto nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich i swoich bliskich, ten – przede wszystkim we własnych oczach – traci poczucie wartości. A wiele wskazuje na to, że grupa ludzi bez pracy będzie się powiększać. Wiele zawodów związanych z usługami będzie odchodzić w przeszłość – automatyzacja dotknie nie tylko sprzedawców, ale i kierowców (autonomiczne samochody), ale także wielu innych zawodach. Zastępujące ich nowe technologie będą tańsze, skuteczniejsze i niegenerujące tylu problemów, co zwyczajni pracownicy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta