Ekologiczne dzieci Odyna

Półtora roku temu do polskich kin trafiła „Krew Boga" Bartosza Konopki, jedna z nielicznych prób wykorzystania słowiańskich wierzeń w rodzimej produkcji. Podobnych filmów nie ma zbyt wiele, zupełnie jakby polscy twórcy wstydzili się naszej dawnej kultury. W kraju, w którym tak wiele mówi się o historii i tradycji, wydaje się to dziwne. Zwłaszcza że Skandynawowie już dawno uczynili ze swoich wierzeń produkt ogólnoświatowy.

Publikacja: 10.04.2020 18:00

Ekologiczne dzieci Odyna

Foto: materiały prasowe

Thor jest dziś marvelowskim superbohaterem i jedną z najpopularniejszych postaci tego filmowego uniwersum. Loki czeka na własny serial, który w przyszłym roku zadebiutuje na platformie Disney+. Nieduże amerykańskie studia regularnie wypuszczają tandetne horrory o mieszkańcach Asgardu bądź dzielnych wikingach mierzących się z potworami. Sami Skandynawowie też „utylizują" swoje wierzenia. „Ragnarok", drugi norweski serial w historii Netfliksa, jest tego najlepszym przykładem. To historia miasteczka, w którym bogowie toczą wojnę z olbrzymami.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta