Aktualizacja: 22.02.2025 04:52 Publikacja: 20.09.2024 10:00
Rafał Trzaskowski, jeżeli zostanie prezydentem, będzie przede wszystkim prezydentem Platformy Obywatelskiej, a nie wszystkich Polaków – uważa Aleksander Hall. Na zdjęciu z Janem Marią Rokitą, 1996 r.
Foto: PAP/CAF TEODOR WALCZAK
Zna pan dobrze Donalda Tuska i jego polityczne dokonania. Podobają się panu jego obecne rządy?
Donalda Tuska znam od 1980 roku, czyli przez większość swojego życia. Obaj jesteśmy z Gdańska, obaj działaliśmy w opozycji demokratycznej, ja w Ruchu Młodej Polski, on w Kongresie Liberalno-Demokratycznym. Tak jak on uważałem odsunięcie PiS od władzy za konieczność. PiS nabroił w bardzo wielu sprawach, ale najbardziej niepokoił mnie przyjęty przez tę partię kurs w polityce zagranicznej, obliczony na konfrontację z Unią Europejską i jej najsilniejszymi państwami. Nie podobała mi się także wyraźna tendencja autorytarna tamtego rządu – ograniczanie praw obywatelskich, pseudoreforma Zbigniewa Ziobry, która zmierzała do podporządkowania sobie sędziów. Jednak od początku uważałem, że zwycięstwo koalicji 15 października – jak sama o sobie mówi – nie wprowadzi nas w czas szczęśliwej Polski.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Szeroko komentowane skandaliczne zachowanie posła Konfederacji może skończyć się nałożeniem kary finansowej i konsekwencjami natury politycznej.
Jak globalne wydarzenia wpływają na polską politykę? Co oznaczają decyzje Donalda Tuska, a jakie konsekwencje mogą mieć wypowiedzi Donalda Trumpa? W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najważniejsze wydarzenia tygodnia, od konferencji w Monachium po rosnące notowania Sławomira Mentzena.
Poseł Konfederacji Ryszard Wilk, który z powodu "niedyspozycji" został wyproszony z sali obrad Sejmu, złożył oświadczenie. Przeprasza i zapowiada podjęcie leczenia. Mimo to Konfederacja zdecydowała o bezterminowym zawieszeniu członkostwa Wilka w Klubie.
Gdybym doradzał sztabom, tobym powiedział: zrzucajcie bomby na przeciwnika dzień po pierwszej turze wyborów. Najlepsza jest obyczajówka. Dobre są też sprawy finansowe, ale proste i dotyczące niezbyt dużych kwot. Afery dotyczące milionów są dla nas abstrakcją - mówi dr. hab. Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Bliskość bez zależności nie istnieje. Ale nie ma też bliskości bez podjęcia ryzyka. Jest wiele kobiet sukcesu – mądrych, pięknych, dowcipnych – które są same. Od lat nie mogą znaleźć partnera, bo nie pozwalają sobie zaryzykować. Czyli nadal nie są szczęśliwe - mówi Agnieszka Koch, psycholożka, psychoterapeutka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas