Nasza pamięć, nasza wolność

Walka z XX-wiecznymi totalitaryzmami, tworzenie wokół niej narracji historycznych, staraniao odzyskanie wolności, a także budowa współczesnych struktur demokratycznych oraz dialogu społecznego – to tematy przewodnie 12. Sympozjum „Pamięć Europy”.

Publikacja: 28.05.2024 14:04

– W Polsce wiemy, że o wolność trzeba stale zabiegać – mówiła minister kultury Hanna Wróblewska (w ś

– W Polsce wiemy, że o wolność trzeba stale zabiegać – mówiła minister kultury Hanna Wróblewska (w środku) podczas sympozjum w Muzeum Historii Polski. – Wolność jest i powinna pozostać kluczową koncepcją dla większości instytucji, które zajmują się pamięcią – apelował dyrektor placówki Robert Kostro (z prawej). Według szefa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafała Rogulskiego (z lewej) zorganizowanie tego wydarzenia właśnie tu to m.in. „szansa na pokazanie, jak tworzona jest ekspozycja jednego z największych tego typu obiektów na świecie”

Foto: Jan Prosiński

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z PARTNEREM – EUROPEJSKĄ SIECIĄ PAMIĘĆ I SOLIDARNOŚĆ

Tym razem Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zorganizowała swoje doroczne sympozjum w Warszawie. Jego hasłem było „Upamiętnianie i opowiadanie o wolności”. – Trudno o inny motywprzewodni, kiedy sympozjum odbywa się w Polsce – tłumaczy w rozmowie z „Plusem Minusem” dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski. I dodaje: – Nasza historia jest pełna wydarzeń związanych z walką o wolność, staraniami o jej utrzymanie czy próbami zagospodarowania tejże wolności już po jej odzyskaniu. W roku wielu ważnych rocznic, takich jak 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 35-lecie upadku komunizmu czy 20-lecie rozszerzenia Unii Europejskiej, chcieliśmy, aby właśnie tutaj wybrzmiało, jaką wartość dla całej Europy ma walka o wolność i jej mądre zagospodarowanie.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji