Aktualizacja: 21.11.2024 20:20 Publikacja: 15.12.2023 17:00
Foto: ALICEANDALAN/ADOBESTOCK
Najpierw uwaga generalna, ważna zwłaszcza w święta – proszę sobie wybrać coś dobrego, a dobre jest to, co Państwu smakuje. Tym bardziej że i zasady dobierania win do posiłków mocno się zliberalizowały i wielu mówi, że do wigilijnego karpia pasuje lżejsze pinot noir czy gamay. Jeśli więc ktoś musi czerwone, to Beaujolais Villages kłania się nisko.
Ale właśnie, Wigilia. Picie wina tego dnia to dla wielu grzech przeciw tradycji, łamanie obyczajów i ani mi w głowie przekonywanie ich. Zacznijmy więc od samych świąt. Bożonarodzeniowy bigos, zwłaszcza ten prawdziwy, z dużą ilością grzybów, wędzonymi śliwkami i rozmaitym mięsiwem domaga się czegoś poważnego. To oczywiście może być cabernet sauvignon, głębszy shiraz lub nawet południowoafrykański pinotage, ale ja od lat spoglądam wtedy na Valpolicellę – apelację z północnych Włoch. Nie ma nic piękniejszego niż dojrzałe amarone podkreślające smak bigosu. Co jednak, jeśli na stole pojawi się pieczeń? Jeśli nie chcemy wyjeżdżać z Włoch, to Toskania kusi chianti (dziczyzna) lub brunello (steki), ale podobnych win znajdziemy sporo i w Hiszpanii, i Portugalii czy wreszcie we Francji. A Wigilia? Winiarscy puryści dobraliby Państwu wino do każdego posiłku, co skończyłoby się otwieraniem kilku, jeśli nie kilkunastu butelek. Do ryb zawsze pasuje szampan, ewentualnie cava, zawsze brut, czyli wytrawna. Ponoć znakomicie odświeża nawet po tłustym, smażonym karpiu, ale nie wszyscy chcą tę wieczerzę spędzać na musująco. Propozycją jeszcze bardziej oczywistą jest chablis lub petit chablis, czyli chardonnay z Burgundii, ale i inne, podobne chardonnay dałoby tu sobie radę. A jeśli nie, to może wytrawny furmint z Węgier? Nie musi to być Oremus Mandolas, choć ten by państwa nie zawiódł. Chenin blanc od mojego ukochanego wariata z RPA, czyli AA Badenhorst Secateurs z pewnością spełni swą rolę, podobnie jak poważniejsze albarino z hiszpańskiej Galicji.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Przemyt ponad 180 migrantów do Niemiec zorganizował gang, w którym działała mieszkająca tam Polka i jej syn. Organizatorzy procederu zostali sprowadzeni do Polski i już usłyszeli zarzuty.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
– Potrzebujemy planu, skutecznego działania, współpracy. Nasze środowisko wcale nie jest podzielone – mówi prezes Polskiego Związku Koszykówki Grzegorz Bachański.
Hennessy chcąc uniknąć karnego cła zastanawia się nad przeniesieniem do Chin rozlewni swego koniaku. Wiadomość o tym skłoniła do strajku połowę załogi rozlewni w Cognac, 500 pracowników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas