Galit Atlas. Emocjonalne dziedzictwo

Słowa niekiedy nie oddają istoty uczuć i w tym znaczeniu zawsze jesteśmy sami. Dotyczy to w szczególności traumy i straty. Aby przeżyć, musimy odłączyć się nie tylko od innych, lecz także od samych siebie.

Publikacja: 23.02.2023 11:52

Galit Atlas. Emocjonalne dziedzictwo

Foto: shutterstock

Dziedzictwo emocjonalne kształtuje nasze zachowania, postrzeganie, uczucia, a nawet wspomnienia. Od młodych lat uczymy się podążać za sygnałami rodziców; uczymy się ostrożnie obchodzić ich rany, nie wspominać o tym, czego nie wolno poruszać, a już w żadnym razie tego nie dotykać. Próbując uniknąć ich i własnego bólu, zamykamy oczy na to, co znajduje się tuż przed nimi.

W „Skradzionym liście”, trzeciej noweli detektywistycznej Edgara Allana Poego, z kobiecego buduaru zostaje zabrany tytułowy list. Czytelnik nie zna jego treści, wie jednak, że jest tajny i kompromitujący. Policjanci wkraczają do pomieszczenia, w którym list ów ma się ponoć znajdować. Szukają wszędzie, lecz bez skutku. Jak się okazuje, list wcale nie został ukryty – leżał na zwykłej półce na kartki pocztowe, na widoku, co wprowadziło w błąd policję, która spodziewała się wyrafinowanego schowka.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
Artysta wśród kwitnących żonkili
Plus Minus
Dziady pisane krwią
Plus Minus
„Dla dobra dziecka. Szwedzki socjal i polscy rodzice”: Skandynawskie historie rodzinne
Plus Minus
„PGA Tour 2K25”: Trafić do dołka, nie wychodząc z domu
Plus Minus
„Niespokojne pokolenie”: Dzieciństwo z telefonem