Aktualizacja: 02.11.2024 14:38 Publikacja: 18.11.2022 17:00
Foto: Materiały Prasowe
Myślę ciepło o południowoafrykańskim Robertson z wielu powodów, nie tylko dlatego, że podczas sierpniowej fali chłodów znalazłem tam ciepły hotel. 200-letnie miasteczko ma niezaprzeczalny urok, piękne białe domy w kolonialnym stylu, neogotyckie, protestanckie kościoły, uliczki w cieniu platanów. Prawdziwe życie dalekie od sielskiego obrazka jest w slumsach na przedmieściach, a za nimi rozciąga się dolina znana z wina i róż. Tym pierwszym zajęła się rodzina znad Loary, która na pustkowia Afryki przyjechała w czasach, kiedy u nas królował Sobieski, a dziś robią w Springfield Estate swe wina „tak naturalnie, jak to możliwe i jak to robiono wieki temu”.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polski „Puppet House” nie tylko w Halloween napędzi graczom strachu!
Samotne życie nie zawsze jest doświadczeniem złym – przekonują autorki książki „Epidemia samotności”.
Ten spektakl uświadamia nam, że nie ma jednego „normalnego” schematu funkcjonowania ludzkiego umysłu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Cieszy mnie, że w polskiej literaturze wciąż płynie spokojny strumień opowieści tożsamościowych, bo to pokazuje, że nie jesteśmy monokulturą i że można o tym mówić bez patosu i tłumaczenia się.
Afera z tzw. alkotubkami to wierzchołek góry lodowej. Reklama i system podatkowy preferują niektóre rodzaje alkoholu w Polsce.
Waga, z jaką polski prawodawca podszedł do problemu wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi, jest widoczna już po nawet pobieżnej lekturze ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi . Nie jest to zresztą jedyny akt prawny, który piętnuje i penalizuje spożywanie alkoholu, co świadczy – i słusznie – o zamiarze systemowego ujęcia unormowań mających na celu minimalizację, ograniczenie czy eliminację negatywnych skutków spożywania alkoholu. Podstawowy problem jest przecież taki, że nie ograniczy się sankcją chęci spożycia alkoholu zwłaszcza przez osoby, które go nadużywają.
Populizm coraz częściej ma twarz moralizatora zatroskanego o los głupiutkich obywateli, którzy bez zakazów i nakazów całkiem się pogubią.
- Reklamy napojów alkoholowych z udziałem celebrytów i podtykanie w ten sposób młodzieży alkoholu pod nos, powinny być zakazane i surowo karane – mówi prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Czeska stolica wprowadza ograniczenie dotyczące popularnej kategorii imprez nocnych. Rozwiązanie przyjęto w odpowiedzi na apel mieszkańców skarżących się na hałas i brak poczucia bezpieczeństwa. Kogo obejmie zakaz?
Projekt nowelizacji ustawy regulującej rynek alkoholu skupia się niemal wyłącznie na walce z tzw. alkotubkami. Ani słowa o innych zapowiedziach, jak kwestia promocji na alkohol, zakazu handlu nim nocą na stacjach benzynowych czy obrotu w internecie
Osoby, które z powodu choroby nie mogą pracować, mają prawo ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W niektórych przypadkach świadczenie to mogą otrzymać także osoby cierpiące na chorobę alkoholową. Komu przysługuje tzw. renta alkoholowa?
Skandal z alkotubkami przypomina o problemie „małpek”. A ten rynek, mimo spadków, nadal jest wart 6 mld zł, czyli 12 proc. całego rynku alkoholi. Jedna czwarta „małpek” jest sprzedawana do południa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas