Aktualizacja: 06.11.2024 01:04 Publikacja: 09.09.2022 17:00
Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Wedle kilku międzynarodowych agencji prasowych: „Rząd Węgier zagroził zawetowaniem rozszerzenia części sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, jeśli trzej oligarchowie – Aliszer Usmanow, Piotr Awen i Wiktor Rasznikow – nie zostaną usunięci z czarnych list UE”. Wiadomość raczej banalna: Węgry blokują decyzje Unii Europejskiej wymierzone przeciwko Rosji za wojnę w Ukrainie, z jednej strony w nadziei, że wynegocjują zaległe pieniądze z Brukseli, z drugiej strony Wiktor Orbán szczyci się swoimi doskonałymi stosunkami z Putinem, którego chyba szczerze lubi i podziwia. Zazwyczaj nie lubię tego rodzaju domysłów o uczuciach polityków, ale w przypadku Orbána interpretuję to na podstawie jego słów, uśmiechów i tak zwanej „mowy ciała”. To, co jednak jest zdumiewające w tej wiadomości, to wybór akurat tych trzech – spośród ponad tysiąca innych Rosjan objętych sankcjami. Biografie oligarchów są często ciekawe, nawet gdy wyczyszczone i ocenzurowane, ale zdecydowanie wyróżnia się wśród nich Aliszer Usmanow. Urodzony w 1953 roku należy do stu najbogatszych ludzi na świecie, nawet jeśli sankcje pozbawiły go największego na świecie jachtu i części majątku. W świecie biznesu był lub jest udziałowcem czy właścicielem dziesiątek firm, takich jak Interfin Interbank, MAPO-Bank, Gazprom, USM Holdings and Metalloinvest, Nautilus Minerals, Sogaz, MegaFon, Mail.Ru, Kommersant – że wymienię tylko kilka, które mają najkrótsze nazwy. Na jego majątek, oceniany na około 20 mld dol., składają się głównie inwestycje w źródła energii i wydobywanie miedzi, żelaza i złota.
Jak pandemia Covid-19 odcisnęła się w literaturze? Odpowiedzi udziela „Jak wysoko zajdziemy w ciemnościach” Sequoi Nagamatsu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polski „Puppet House” nie tylko w Halloween napędzi graczom strachu!
Samotne życie nie zawsze jest doświadczeniem złym – przekonują autorki książki „Epidemia samotności”.
Ten spektakl uświadamia nam, że nie ma jednego „normalnego” schematu funkcjonowania ludzkiego umysłu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Cieszy mnie, że w polskiej literaturze wciąż płynie spokojny strumień opowieści tożsamościowych, bo to pokazuje, że nie jesteśmy monokulturą i że można o tym mówić bez patosu i tłumaczenia się.
Amerykanie 5 listopada wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Prawdopodobnie o wyniku wyborów zdecyduje siedem tzw. wahających się stanów (ang. swing states).
Reuters opublikował wyniki badania exit poll przeprowadzonego wśród wyborców uczestniczących w wyborach prezydenckich w USA przez ośrodek Edison Research.
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. O losie Ukrainy mogą zdecydować dzisiejsze wybory prezydenckie w USA: Kamala Harris może podtrzymać pomoc dla niej, Donald Trump może szukać kompromisu z Rosją.
Donald Trump zasugerował w mediach społecznościowych, że w Filadelfii – mieście znajdującym się w jednym z tzw. swing states – mogło dojść do oszustwa. "Nadchodzi egzekwowanie prawa” – podkreślił republikański kandydat na prezydenta USA.
Sekretarz stanu Nevady wyraził zaniepokojenie dużą liczbą głosów oddanych w wyborach prezydenckich korespondencyjnie, które nie zostały przyjęte ze względu na niezgodność podpisów na kopercie, w której wysłano kartę do głosowania z podpisem w rejestrze wyborców.
Google pracuje obecnie nad rozwiązaniem problemu, który – biorąc pod uwagę trwające w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie – okazał się być znaczący dla niektórych internautów. Użytkownicy mediów społecznościowych sugerują, że słynna wyszukiwarka celowo pokazuje wyniki, które są bardziej korzystne dla jednego z kandydatów.
Viola Ford Fletcher, najstarsza żyjąca ocalała z pogromu w Tulsie, oddała głos w Oklahomie. Fletcher nie kryje, że głosowała na Kamalę Harris.
Dziennik "The New York Times" informuje o fałszywych alarmach bombowych w lokalach wyborczych na terenie trzech stanów. "Wiele z nich wydaje się pochodzić z rosyjskich domen e-mail" – wskazują władze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas