Warto odwiedzić klasycystyczny pałacyk myśliwski w Antoninie, który dla Radziwiłłów wybudował Karl Friedrich Schinkel. W miejscu tym przebywał m.in. Fryderyk Chopin. Koniecznie trzeba też obejrzeć zamek w Gołuchowie, związany z historią Działyńskich i Czartoryskich. Izabela Czartoryska – pochowana w tamtejszej kaplicy – utworzyła tam jedno z pierwszych muzeów. W czasie II wojny światowej jej kolekcja została rozgrabiona przez Niemców.
Z kolei zespół klasztorny Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri Gostyń-Głogówko to jeden z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Polsce. W podziemiach znajdują się krypty ze szczątkami fundatorów oraz członków kongregacji. W bibliotece przechowywane są m.in. cenne starodruki i muzykalia.
Zespół dawnego opactwa cysterskiego, jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych regionu, znajduje się w miejscowości Ląd nad Wartą. Można podziwiać gotyckie krużganki klasztoru z XIV w. i kapitularz. Oratorium św. Jakuba z freskami o tematyce heraldycznej to jeden z cenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej. Opactwo benedyktynów w Lubiniu jest jednym z najdłużej działających na ziemiach polskich ośrodków monastycznych. Jego historia wiąże się z dynastią Piastów oraz wielkopolskim rodem Awdańców. Klasztor ufundował król Bolesław II Szczodry, odnowił go Bolesław Krzywousty. Działała tam jedna z największych w Wielkopolsce bibliotek, która przechowuje najstarszy zapis nutowy w Polsce.
Na trasie naszych wędrówek koniecznie powinien znaleźć się Kalisz, w którym oprócz wielu zabytków architektury klasycystycznej trzeba obejrzeć kościół pw. św. Wojciecha i Stanisława. Świątynia powstała w kompleksie kolegium jezuickiego w latach 1592–1597 i była pierwszym w Polsce naśladownictwem rzymskiego kościoła Il Gesú, wzorca architektonicznego dla przyszłego baroku.
Warto obejrzeć też osadę młyńską w Jaraczu nad Wełną, która powstała w XV wieku. W jej skład wchodził drewniany młyn napędzany kołem wodnym, dom właściciela, podwórze folwarczne z budynkami gospodarczymi, spichlerzem oraz mieszkaniami dla robotników. Obecnie mieści się tam Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego. Warto zobaczyć też wiatraki – typu holenderskiego w Pyzdrach oraz koźlak w Budzisławiu Kościelnym, a także wieżę wodociągową w Kościanie. Ten ostatni obiekt zbudowany w 1908 r. w stylu neogotyckim ma 40 metrów wysokości. Obecnie mieści się tam najwyższa w Polsce ściana wspinaczkowa i obserwatorium astronomiczne. Warto zobaczyć też dawny dworzec celny w Nowych Skalmierzycach, jedną z siedmiu kolejowych stacji granicznych powstałych pomiędzy zaborem pruskim a rosyjskim.
Kujawsko-Pomorskie
Na terenie Kujaw znajdują się jedne z najciekawszych obiektów architektury romańskiej m.in. w Mogilnie, Strzelnie czy Inowrocławiu. Obowiązkowo trzeba odwiedzić Toruń wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się m.in. średniowieczne ruiny zamku krzyżackiego. Warto wejść do domu, w którym w 1473 r. urodził się Mikołaj Kopernik – w budynku tym działa obecnie muzeum. Można zobaczyć też twierdzę zbudowaną po wojnie francusko-pruskiej, która obejmuje ok. 200 budowli fortecznych: schronów, baterii, magazynów i 15 dużych fortów ulokowanych na ówczesnych obrzeżach miasta.