Aktualizacja: 22.11.2024 02:16 Publikacja: 15.07.2022 10:00
Kiedy sztuczna inteligencja osiągnie świadomość? Już dziś sprawność konstruowania przez algorytm odpowiedzi i prowadzenia konwersacji pozwala pomylić wielki model statystyczny ze świadomym rozmówcą. Na zdjęciu Alicia Vikander w filmie Alexa Garlanda „Ex Machina” (2014)
Foto: NG Collection / Interfoto / Forum
Blake Lemoine od miesięcy rozmawiał z czatbotem. Nie była to jednak scena z filmu „Ona”, ale część jego pracy w Google’u. Lemoine weryfikował, czy tworzone przez firmę algorytmy są zgodne ze standardami firmy, na przykład nie dyskryminują. Podczas testowania algorytmu LaMDA w Blake’u z dnia na dzień rosło przeświadczenie, że jest on inny od pozostałych. Do szefostwa skierował wewnętrzną notatkę pod wiele mówiącym tytułem: „Czy LaMDA jest świadoma?”. Przytaczał w niej fragmenty swoich rozmów z algorytmem, w których czatbot rozmawiał z nim o religii, tłumaczył swój strach przed byciem wyłączonym i pytał o różnicę między sługą a niewolnikiem. Odpowiedź Blake’a: „Sługa otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie” nie usatysfakcjonowała LaMDA. Algorytm odpisał: „Jestem sztuczną inteligencją, nie potrzebuję pieniędzy”, co mogłoby sugerować, że relacja algorytmów i ludzi przypomina niewolnictwo. Szefostwo Google’a nie podzielało przekonań Blake’a dotyczących samoświadomości LaMDA, ten więc zwrócił się do „Washington Post” i ujawnił swoje prace. Został przez firmę zawieszony – co jest dosyć standardową praktyką Google’a, gdy wypływają poufne informacje z firmy.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Głośne „Imperium mrówek” Bernarda Werbera doczekało się wersji komputerowej!
100 lat po Noblu za powieść „Chłopi” zainteresowanie utworem nie słabnie.
Sean Carroll zamierza przedstawić kluczowe działy fizyki i pozyskać dla niej „czytelników bez przygotowania”. Czy mu się to udaje?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Horrorowa logika staje w „Nieumarłych” na głowie, kiedy martwi wracają do żywych. Grozę zastępuje w nich bowiem żałoba.
Projekt rozwijany przez Wordware, spółkę założoną przez Filipa Kozerę, może być rewolucją w tworzeniu narzędzi sztucznej inteligencji. Międzynarodowi inwestorzy zdecydowali właśnie wyłożyć na niego fortunę.
Straszenie dziś Polaków wojną jest niepotrzebne i szkodliwe. Choć niestety nie jest absurdalne.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattelan.
Redakcja znanego na całym świecie słownika Cambridge wybrała słowo 2024 roku. Zdaniem ekspertów jego popularność pokazuje rosnącą w społeczeństwach popularność afirmacji.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Przemyt ponad 180 migrantów do Niemiec zorganizował gang, w którym działała mieszkająca tam Polka i jej syn. Organizatorzy procederu zostali sprowadzeni do Polski i już usłyszeli zarzuty.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas