Aktualizacja: 28.04.2022 21:46 Publikacja: 29.04.2022 17:00
Foto: materiały prasowe
Interesowały się nimi kolejne pokolenia literaturoznawców, którzy po latach porządkowali i redagowali ten diariusz. Ich najnowsza edycja książkowa ukazuje się ponad 60 lat po wydaniu poprzedniej. Ale co najważniejsze, wydanie wzbogacono o informacje, których czytelnik nie miał szans poznać wcześniej, głównie z powodów politycznych i obyczajowych.
Żeromskiego poznajemy jako 18-latka, który nienawidzi rosyjskich zaborców i pisze 30 listów miłosnych do kobiety, z którą nigdy nie rozmawiał, lecz zauroczyły go jej spojrzenie i uśmiech. Pisarz przyznaje się do bujnego życia erotycznego, w tym do korzystania z usług prostytutek, chorób wenerycznych czy zbiorowych zabaw seksualnych ze szwaczkami. Młody Żeromski zdradza, dlaczego zerwał kontakty z siostrami i z którymi przedmiotami w szkole miał problemy. Nowy wstęp odsłania kulisy intryg, które dotyczyły „Dzienników". Ich autograf przywłaszczyła sobie partnerka pisarza, Anna Zawadzka, mimo że w testamencie Żeromski zapisał go Polskiemu PEN Clubowi. Ten intymny pamiętnik daje też obraz Polski sprzed niemal półtora wieku. 19 maja minie 140 lat, od kiedy Żeromski zaczął pisać swoje notatki.
Planszówka „Lipowo: Kto zabił?” to udana polska gra detektywistyczna.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?
Tytuł, jaki zdobył 18-letni Hindus Gukesh Dommaraju, oznacza, że mistrzem świata znów został szachista z kraju, w którym narodziła się królewska gra.
Wielu kojarzy nazwisko Janusza A. Zajdla, słyszało o nagrodzie jego imienia, ale już mniej osób jego książki czytało. A szkoda, bo naprawdę warto, o czym w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” przekonuje Marek Oramus – pisarz, publicysta i znawca fantastyki socjologicznej.
„Cykle” Piotra Matywieckiego to wysokiej próby poezja metafizyczna zorientowana na sprawy kluczowe.
Szczególnie poruszyły mnie „Kłamstwa, którymi żyjemy” Jona Fredericksona – „trudno zmierzyć się z prawdą o sobie, gdy nasze mechanizmy obronne, choć wydają się pomocne, często nas ograniczają”.
Trudno powiedzieć, ile gdynianie i gdynianki wiedzieli o tym, co się dzieje w Marynarce. Wiadomości o utajnionych procesach bez wątpienia przedostawały się przez mury oksywskiej jednostki, o wyrokach – niekoniecznie. Nie musiały, ludzie i tak żyli wtedy w strachu.
Spoiwem, które połączyło w jedno lokalną tożsamość Tajwańczyków i ich chińskość, stały się tradycyjne wierzenia i obrzędowość.
Każdy człowiek tęskni za przeszłością, choć specyfika dziejów i kultury polskiej sprawia, że nasza zbiorowa pamięć podąża czasem bardzo krętymi ścieżkami.
Sto lat po „Jądrze ciemności” sytuacja się powtarza. Jako konsumenci korzystamy z owoców współczesnego kolonializmu. Czy nasze dzieci też wysłalibyśmy do kopania toksycznych surowców?
W wieku 53 lat zmarł pisarz i eseista Marcin Wicha. Za swoją książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas