Żałoba smoleńska. Zmaganie się z traumą

Jakie odbicie w literaturze znajduje katastrofa pod Smoleńskiem? Czy polska kultura potrafiła przetrawić tamte emocje społeczne? I po jakie książki sięgnąć, by samemu zmierzyć się z tą narodową traumą? O tym rozmawiają Marcin Kube i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Publikacja: 09.04.2021 15:57

Żałoba smoleńska. Zmaganie się z traumą

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

„Kluczowa zdaje się być nie sama smoleńska katastrofa, tylko to, co działo się już potem. Ostatnia taka wspólnota, a zaraz potem pęknięcie i rów podziałów. Tłum sprzed Pałacu Prezydenckiego przyciąga pisarzy z niezwykłą mocą i powraca w kolejnych książkach” – pisze Marcin Kube w tekście „To nie jest zwykła żałoba” w najnowszym „Plusie Minusie”.

Czy wielu polskich pisarzy stawiło czoła tej narodowej traumie? Jakie są tego efekty? Które książki wypadają ponadprzeciętnie? I jak te zmagania z ważnym dla narodu wydarzeniem mają się na przykład do pisarskich zmagań choćby ze strajkiem w Stoczni Gdańskiej? Czy istnieją jakieś reguły, kiedy, po jakim czasie, ukazują się powieści, które najlepiej rysują emocje społeczne i potrafią wyciągnąć zarazem uczciwe wnioski?

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich