Syndyk może podważyć umowy bankruta

Transakcje, na mocy których majątek upadłego trafił odpłatnie do osób i podmiotów z nim powiązanych, mogą być bezskuteczne w stosunku do masy upadłości

Aktualizacja: 19.11.2008 07:13 Publikacja: 19.11.2008 00:32

Syndyk może podważyć umowy bankruta

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Tak jest, gdy do transakcji doszło nie później niż sześć miesięcy od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Osoby i podmioty z nim powiązane wskazano wyraźnie w art. 128 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169085]prawa upadłościowego i naprawczego[/link] (p.u.n.). Sąd Najwyższy w wyroku z 14 listopada 2008 r. stwierdził, że wyliczenie to jest wyczerpujące. Przewidzianej więc w tym przepisie bezskuteczności nie można odnosić do czynności dokonanych przez upadłego z innymi osobami czy podmiotami.

W myśl art. 128 ust. 1 p.u.n. bezskuteczne w stosunku do masy upadłości są czynności prawne odpłatne dokonane przez upadłego w terminie sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości z małżonkiem, krewnym i powinowatym w linii prostej, krewnym i powinowatym w linii bocznej do drugiego stopnia, łącznie z przysposabiającym i przysposobionym. W art. 121 ust. 2 zapisano, że przepis ten stosuje się odpowiednio do czynności upadłego będącego spółką lub osobą prawną, dokonanej z jej wspólnikami, ich reprezentantami lub ich małżonkami, a także ze spółkami powiązanymi, ich wspólnikami i reprezentantami lub małżonkami tych osób.

Do podważenia na podstawie art. 128 ust. 2 p.u.n. transakcji spółki z o.o. – Przedsiębiorstwa Budownictwa Specjalistycznego SILBUD zmierzał przed sądem syndyk masy upadłości tej firmy. Jego żądanie dotyczyło umów sprzedaży pojazdów oraz komputerów, drukarek itd. o wartości ponad 170 tys. zł, zawartych przez tę spółkę z drugą spółką z o.o. pod nazwą SILBUD. Do transakcji tej doszło przed upływem sześciu miesięcy od zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości pierwszej ze wskazanych spółek. Syndyk przekonywał, że były to transakcje między spółkami powiązanymi, ponieważ ta sama osoba – Marzena P. – miała 100 proc. udziałów w każdej z nich, a prezesem zarządów obu był jej mąż.

Sąd I instancji uwzględnił żądanie syndyka. Sąd II instancji zaakceptował ten werdykt. W uzasadnieniu stwierdził, że wprawdzie art. 128 p.u.n. nie odnosi się wprost do takiej sytuacji, że nie są to spółki powiązane, bo w tym zakresie obowiązuje definicja przewidziana w art. 4 § 1 pkt 5 k.s.h. Uznał jednak, że relacje między nimi mają takie znaczenie jak pokrewieństwo. [b]Sąd II instancji odwołał się tu do wyroku SN z 8 grudnia 2004 r. (I CK 408/04)[/b].

[b]W opisanej tu sprawie SN zajął jednak odmienne stanowisko (sygn. V CSK 158/08)[/b].

– Sąd II instancji – tłumaczyła sędzia Iwona Koper – stwierdził, że art. 128 p.u.n. nie przewiduje wprost takiej sytuacji, ale uznał, że jest to luka w prawie, którą należy uzupełnić przez zastosowanie art. 128 ust. 2. Przemawiają bowiem za tym ważne względy: potrzeba udzielenia ochrony wierzycielom upadłego.

- To rozumowanie jest błędne – stwierdziła sędzia. – Po pierwsze dlatego, że [b]przewidziany w art. 128 krąg podmiotów, z którymi czynności są bezskuteczne, ma charakter zamknięty. Jest to zaś przepis szczególny, a więc nie można go interpretować rozszerzająco i obejmować nim czynności dokonanych z innymi jeszcze podmiotami. Po drugie – cel ochrony wierzycieli przed uszczuplaniem majątku przez dłużnika gwarantuje w sytuacjach, w których art. 128 p.u.n. nie ma zastosowania, skarga pauliańska[/b] przewidziana w art. 527 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]k.c. [/link] – tłumaczyła sędzia.

Skarga pauliańska pozwala wierzycielowi, gdy dłużnik wyzbywa się majątku dla uniemożliwienia ściągnięcia należności, żądać w sądzie stwierdzenia, że czynność taka jest w stosunku do niego bezskuteczna.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce