Postanowienie wydane przez NSA jest ostateczne

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie zawiera przepisu dopuszczającego możliwość rozpoznawania skargi kasacyjnej bądź zażalenia od orzeczeń wydanych przez Naczelny Sąd Administracyjny

Aktualizacja: 30.07.2010 04:00 Publikacja: 30.07.2010 03:00

Postanowienie wydane przez NSA jest ostateczne

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak postnowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lipca 2010 r., II GZ 30/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił w postanowieniu zażalenie E.L., J.L. i J.L. na postanowienie NSA w sprawie ze skargi na decyzję prezesa Agencji Rynku Rolnego w sprawie cofnięcia kwoty indywidualnej sprzedaży bezpośredniej mleka.

18 stycznia 2010 r. E.L., J.L. i J.L. wnieśli do NSA pismo zatytułowane „wniosek – zażalenie wraz ze skargą” adresowane: „do Sądu Najwyższego w Warszawie za pośrednictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie”, będące w istocie zażaleniem na postanowienie NSA.

Skarżący zarzucili w nim naruszenie ustaw i praw oraz zapisów Konstytucji RP i wystąpili z wnioskiem „o nadanie kontroli nad organem i całą tą sprawą”. Ponadto wnieśli o zmianę i unieważnienie zaskarżonego postanowienia i zarządzenia.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

NSA stwierdził, że zażalenie na postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 grudnia 2009 r. jest niedopuszczalne.

Odpisy orzeczenia NSA zostały doręczone skarżącym 11 stycznia 2010 r. wraz z pouczeniem, że jest ono ostateczne i nie podlega zaskarżeniu.

Stosownie do art. 194 § 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zażalenie przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego, gdy ustawa wyraźnie przewiduje możliwość wniesienia zażalenia, oraz na postanowienia wymienione w art. 194 § 1 pkt 1 – 10 ustawy. Z przepisu tego wynika, że zażalenie jest, obok skargi kasacyjnej, środkiem odwoławczym, który wnosi się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z treści art. 15 § 1 pkt 1, art. 173 § 1 i art. 194 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi [/link]jednoznacznie zatem wynika, że Naczelny Sąd Administracyjny jest właściwy do rozpoznawania środków odwoławczych, tj. skargi kasacyjnej i zażaleń od wyroków i postanowień wojewódzkich sądów administracyjnych, stosownie do przepisów tej ustawy.

Natomiast wskazana ustawa procesowa nie zawiera przepisu dopuszczającego możliwość rozpoznawania w trybie określonym w jej przepisach skargi kasacyjnej bądź zażalenia od orzeczeń wydanych przez NSA. Od wyroków i postanowień wydanych przez Naczelny Sąd Administracyjny nie przysługuje żaden ze wskazanych przez skarżących środków odwoławczych.

[wyimek]Postępowanie sądowoadministracyjne jest dwuinstancyjne[/wyimek]

Orzeczenia te stają się prawomocne z chwilą ich wydania. Należy zauważyć, że postępowanie sądowoadministracyjne jest dwuinstancyjne. Zasada ta jest zgodna z art. 176 ust. 1 Konstytucji RP. Co więcej, skarżący wnieśli środek odwoławczy w formie pisma skierowanego do Sądu Najwyższego za pośrednictwem NSA, a zatem w trybie, którego nie przewidują przepisy mające zastosowanie w postępowaniu przed NSA.

[b]Tak postnowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lipca 2010 r., II GZ 30/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce