Zabytkowy budynek nie zwolni gruntu z podatku od nieruchomości

Jeżeli wpisem objęte są tylko i wyłącznie budynki, to nie ma podstawy, aby ulga dotyczyła również gruntu, na którym one stoją

Publikacja: 06.10.2010 03:00

Zabytkowy budynek nie zwolni gruntu z podatku od nieruchomości

Foto: Rzeczpospolita

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 sierpnia 2010 r. (II FSK 450/09).

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym:

31 stycznia 2006 r. na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego pan Zdzisław nabył od spółki „T.” SA prawo użytkowania wieczystego gruntu w gminie Z. Na podstawie tej samej umowy nabył również własność stojącego na gruncie pałacyku.

Budynek ten stanowi odrębną nieruchomość. 28 lutego 2006 r. prezydent miasta Z. wszczął z urzędu wobec pana Zdzisława postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości, wzywając go jednocześnie do złożenia informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. 15 marca 2006 r. taką informację pan Zdzisław złożył. Podał w niej, że w jego posiadaniu znajdują się przedmioty zwolnione z opodatkowania jako zabytki: grunt i budynek, które kupił od spółki „T.” SA.

Przedstawił również decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisaniu do rejestru zabytków budynku (pałacyk). Z decyzji wynikało, że ochronie konserwatorskiej podlega budynek „w granicach murów zewnętrznych wraz z położonymi pod nim piwnicami”.

Ochroną konserwatorską nie objęto natomiast gruntu, na którym stoi pałacyk. W konsekwencji prezydent miasta Z. ustalił podatek za 2006 r., uznając, że zwolnione są budynki, ale nie grunty, ponieważ nie są wpisane do rejestru zabytków, a tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku.

Stanowisko prezentowane przez prezydenta miasta Z. podzielił NSA, do którego trafiła złożona w sprawie skarga kasacyjna. Sąd stwierdził, że art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co do którego interpretacji toczył się spór, nie budzi wątpliwości.

Zgodnie z jego treścią zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem NSA brak jest podstaw do przyjęcia, że na jego podstawie zwalnia się od podatku od nieruchomości również grunty, na których posadowione są budynki wpisane do rejestru zabytków.

Zwrot „indywidualnie” należy rozumieć w ten sposób, że wpis musi dotyczyć odrębnie gruntu i odrębnie budynku. Ustawodawca założył zatem taką możliwość, że zwolnienie będzie dotyczyło jedynie budynku, pod warunkiem wpisania go do rejestru zabytków.

Przepis ten nie pozwala na przyjęcie, że wpisanie budynku do rejestru zabytków automatycznie powoduje uznanie gruntu pod tym budynkiem za zabytek objęty rejestrem zabytków, dając tym samym podstawę do zastosowania wobec tego gruntu zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 sierpnia 2010 r. (II FSK 450/09).

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym:

Pozostało 95% artykułu
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Podatki
Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Zdrowie
Nie wyrzucać do śmieci! Apel ws. niebezpiecznego preparatu chemicznego