Jerzy Kowalski: Ile dominacji, ile podległości w koncernach

Jaskółki nie miały chyba racji. Spółki nie są takie złe, jak głosi ludowe porzekadło. A podobno mają być jeszcze lepsze. I tak przynajmniej zakładają autorzy projektu Kodeksu spółek handlowych, który ma przywrócić transakcyjną równowagę gospodarczą z udziałem spółek: dominującej i zależnych uczestniczących w produkcji towarów czy świadczeniu wszelakich usług.

Publikacja: 27.10.2020 16:00

Jerzy Kowalski: Ile dominacji, ile podległości w koncernach

Foto: Adobe Stock

Może to być pewna pociecha albo ładunek optymizmu dla przedsiębiorców i menedżerów, którzy prowadząc czy uczestnicząc w pandemicznym czasie, w jakby "rodzinnym interesie", czyli w życiu spółek matek i córek - zyskają nowe uprawnienia wzmacniające ich pozycję korporacyjną I kapitałową. Spółka córka pod względem organizacyjnym, prawnym i podatkowym jest i pozostanie odrębnym podmiotem gospodarczym od spółki matki. Planowana nowelizacja niczego w tym zakresie najpewniej nie zmieni. Odrębność pozostanie, ale chyba wzrośnie jakby zdolność wpływania dominującej spółki na spółki córki. Dominować będzie spółka matka, która spijać będzie śmietankę i zgarniać tortowe wisienki z rachunków bankowych spółek zależnych. To ona uzyska kodeksowe prawo wydawania wiążących poleceń spółce zależnej należącej do grupy spółek zależnych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?