Karpiuk, Woźniakiewicz: Fundacja rodzinna w zasięgu polskich przedsiębiorców

Polski biznes od ok. sześciu lat czeka na rozwiązanie, dzięki któremu będzie możliwe zaplanowanie i wdrożenie bezpiecznej i skutecznej sukcesji.

Publikacja: 17.11.2022 07:20

Karpiuk, Woźniakiewicz: Fundacja rodzinna w zasięgu polskich przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

Po wielu miesiącach pracy, spotkań, deklaracji ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii w końcu została opublikowana zaktualizowana treść projektu ustawy o fundacji rodzinnej. Obraz polskiej fundacji rodzinnej, jaki wyłania się z aktualnego projektu, nie jest idealny, ale pozwoli na kumulację kapitału, przy jednoczesnym zapewnieniu należytej ochrony bliskim fundatora. Istotne jest, aby ustawa jak najszybciej została uchwalona – zapowiadany termin to I kwartał 2023 r.

Projekt jest kompromisem między oczekiwaniami przedsiębiorców a stanowiskiem zainteresowanych organów rządowych. Jednym z pozytywnie rozpatrzonych postulatów jest otworzenie katalogu podmiotów, które mogą dokonać przeniesienia aktywów na rzecz fundacji – w obecnym brzmieniu będzie to mogła być dowolna osoba fizyczna, jak i prawna. Pozwoli to na kumulację rodzinnego mienia w rękach fundacji, a dodatkowo umożliwi powrót z aktywami zagranicznymi do Polski, zwłaszcza ze struktur zakładanych wyłącznie w celach sukcesyjnych.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Prawne
Tomasz Siemiątkowski: Szkodliwa nadregulacja w sprawie cyberbezpieczeństwa
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Czy wolne w Wigilię ma sens? Biznes wcale nie musi na tym stracić
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Awantura o składki. Dlaczego Janusz zapłaci, a Johanes już nie?
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Trzy wnioski po rządowych zmianach składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Rząd wypuszcza więźniów. Czy to rozsądne?