Aktualizacja: 22.02.2025 14:34 Publikacja: 26.07.2024 04:30
Paryż 2024. Specjalny pas drogowy dla podążających na Igrzyska
Foto: Reuters
Nadzieja, bo francuska stolica jako pierwszy gospodarz igrzysk daje możliwość, by kibice i telewidzowie, przy okazji rywalizacji o medale, mogli zobaczyć jedną ze stolic świata w pełnej krasie. Grand Palais, Wersal, Pola Marsowe, plac Concorde, wieża Eiffla to olimpijskie obiekty, a łucznicy rywalizować będą niedaleko Kościoła Inwalidów, gdzie jest grobowiec Napoleona. Jak to może wyglądać, Francuzi pokazują co roku podczas wyścigu Tour de France, gdy zmagania kolarzy wydają się czasem tylko pretekstem do tego, by pokazać wielkość i urodę Francji.
Iga Świątek turniej olimpijski rozpocznie od meczu z Iriną-Camelią Begu, ale szczęścia w losowaniu nie miała. Magdalena Fręch zmierzy się z Wiktoriją Tomową, a Magda Linette - z Mirrą Andriejewą.
- Francuzi rozstawili 44 tysiące barierek w Paryżu. Można zatem powiedzieć, że koła olimpijskie zaciskają się wokół szyi paryżan, którzy narzekają na poruszanie się po mieście. Narzekają mieszkańcy, restauratorzy, ale też czekają na te kilkanaście milionów kibiców – mówi Kamil Kołsut, szef redakcji sportowej rp.pl w podcaście Rzecz w tym. Kołsut jest wysłannikiem redakcji Rzeczpospolitej do Paryża, a dzisiaj był gościem Marzeny Tabor-Olszewskiej w codziennym podcaście.
Serce igrzysk bije na północnych przedmieściach Paryża, gdzie powstała wioska olimpijska. Dziś mieszkają tam sportowcy i nie wiadomo, kto ich zastąpi, bo apartamenty nie sprzedają się najlepiej.
Igrzyska to przestrzeń pilnie strzeżona – także marketingowo. To oznacza, że choć impreza rozpocznie się za kilka dni, na Polach Elizejskich przypominają o niej jedynie flagi i witryny kiosków.
Organizatorzy zapewniają, że Paryż jest gotowy na igrzyska, ale nie wszyscy paryżanie podzielają ich zdanie, bo olimpijski porządek dla mieszkańców miasta gospodarza często oznacza chaos. Emmanuel Macron obiecuje zaś pokój – przynajmniej w polityce.
Wpływy Umara Kremlowa to wciąż największa przeszkoda dla powrotu boksu na igrzyska olimpijskie
Martin Fourcade, pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie, wycofał się z ubiegania o stanowisko przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Alpy 2030. W tle tej nagłej decyzji pojawia się polityka.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Trwa największa impreza sportowa w tym roku – igrzyska olimpijskie w Paryżu. Platforma Max oferuje rewolucyjne rozwiązania w oglądaniu sportu. Dzięki streamingowym transmisjom widz może śledzić zmagania wszystkich olimpijczyków, w tym 210 reprezentantów Polski, z każdej areny, w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Po wysunięciu kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego okrzykom zdziwienia nie było końca. Niesłusznie. Przecież pasuje tam jak ulał, może nawet zostanie szefem?
Konrad Niedźwiedzki, czyli dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS), będzie szefem polskiej misji olimpijskiej na zimowe igrzyska w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.
Upadek rządu we Francji może mieć konsekwencje nie tylko w polityce, ale i w świecie wielkiego sportu. W 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się we francuskich Alpach pod warunkiem gwarancji finansowych państwa.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas