Bogusław Chrabota: Polacy za Tarczą Wschód

Polacy wspierają projekt budowy umocnień na wschodniej granicy. I rozumieją, że to nie przygotowania do wojny, ale narodowy wysiłek, by do niej nie doszło.

Publikacja: 27.05.2024 17:51

Żołnierz na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Stare Masiewo

Żołnierz na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Stare Masiewo

Foto: PAP/Artur Reszko

Kto przekonał Polaków do budowy Tarczy Wschód? Trudno tu o jakiekolwiek wątpliwości. Jeszcze przed kilkoma laty domagalibyśmy się solidarnie przeznaczenia tych 10 miliardów na edukację, wzmocnienie innowacyjności polskiej gospodarski, inwestycje w infrastrukturę etc. Dowodzilibyśmy pewnie też nieskuteczności takich instalacji broniących granicy, powołując się na przykład linii Maginota czy dowodząc, że współczesna wojna wygląda inaczej.

Czy współczesna wojna wygląda tak, jak w Ukrainie?

Jednak nie. Współczesna wojna wygląda dokładnie tak, jak w Ukrainie. To – prócz zastosowania nowoczesnego uzbrojenia – wciąż wydzieranie sobie ziemi kawałek po kawałku, walka o wioski i miasteczka. O teren. Gdy jest dobrze broniony, atakujący mają trudniej. Gdy nie spotykają się z żadnymi przeszkodami, prą do przodu, by niszczyć i mordować. Któż więc inny jak nie Putin przekonał nas do konieczności wydatków na bezpieczeństwo granicy państwa. I to nie przed przerzucaniem przez płot nieszczęsnych Syryjczyków, ale przeciwko najprawdziwszej grożącej nam militarnej inwazji od wschodu. W poparciu planów budowy Tarczy jesteśmy zaskakująco zgodni. W każdej badanej grupie to większość, co oznacza, że poczucie zagrożenia nie jest kreacją mediów czy psychozą polityków, ale doświadczaniem powszechnym.

Czytaj więcej

Polsce potrzebne są wojska forteczne? Gen. Skrzypczak ocenia projekt "Tarczy Wschód"

Ochrona polskiej granicy na wschodzie ma być nowoczesna

Osobiście cieszę się, że projekt Tarczy Wschód nie sprowadza się do kopania dołów, stawiania siatek i wylewania betonu. Jest kompleksowym, nowoczesnym przedsięwzięciem, które w odpowiednich proporcjach chroni nas przed atakami z powietrza, ziemi i akcjami sabotażowymi. Niech chroni nas w sposób inteligentny. Na to nie należy oszczędzać złotówek. Ważne, by Tarcza Wschód była budowana w ścisłej współpracy z sojusznikami z NATO i naszymi przyjaznymi sąsiadami. Nie mogą poczuć, że coś dzieje się wbrew nim czy z ich szkodą. Ważne też, byśmy pracując nad tarczą, nie szczędzili wydatków na przezbrojenie armii i projekty międzynarodowe, jak europejska tarcza antyrakietowa.

Czytaj więcej

Roman Kuźniar: Tarcza Wschód jak historyczna rekonstrukcja

Istotne jest, by Tarcza Wschód powstała bez opóźnień i w poufności

Ważna jest poufność tego projektu i terminowość jego wykonania. Sugerowałbym również objęcie go tarczą antykorupcyjną. Bo skoro już zdecydowaliśmy się z dużym społecznym poparciem na jego wykonanie, to powinien być realizowany szybciej niż CPK czy budowa polskiego programu elektromobilności. I przestroga na koniec: w rosyjskiej telewizji co chwila pokazuje się materiały o polskich planach zbrojeniowych i jakoby agresywnych zamiarach. Wróg z Kremla nas obserwuje. Analizuje i wyciąga wnioski. Nie stać nas pod tym okiem ani na naiwność, ani na iluzje.

Tereny, na których powstać ma "Tarcza Wschód"

Tereny, na których powstać ma "Tarcza Wschód"

Foto: PAP

Opinie polityczno - społeczne
Marek A. Cichocki: Restrykcje w dostępie do chipów to kluczowy moment dla przyszłości Polski
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Haszczyński: Rozejm w Strefie Gazy. Nadzieja po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy
Opinie polityczno - społeczne
Kazimierz M. Ujazdowski: Francja jest w kryzysie, ale to nie koniec V Republiki. Dlaczego ten ustrój przetrwa?
Opinie polityczno - społeczne
Jacek Nizinkiewicz: Rafał Trzaskowski musi się odelitarnić i odciąć od rządu, żeby wygrać
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
analizy
Donald Trump już wstrzymuje pierwszą wojnę. Chyba
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego