PGE zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. To oznacza całkowitą rezygnację z produkcji energii z węgla. Jak to zrobić, żeby nie doprowadzić do katastrofy regionów górniczych?
Jak przy każdym dużym przedsięwzięciu, tak i w przypadku transformacji energetycznej potrzebny jest przemyślany plan, zaangażowanie i determinacja najważniejszych uczestników procesu, ale również duża wrażliwość społeczna. Elektrownia czy kopalnia to nie tylko energia elektryczna, ale również tysiące miejsc pracy i losy konkretnych ludzi. W ramach grupy PGE mamy dwa duże kompleksy wydobywczo-energetyczne: Bełchatów i Turów. Regiony, gdzie funkcjonują, są praktycznie podporządkowane ich działalności. Dla ludzi pracujących w tych miejscach nie ma zbyt wiele alternatyw. Stąd potrzebne jest zrozumienie dla lokalnych potrzeb i sprawne działanie. Jako główny pracodawca w tych regionach odpowiadamy za losy tych ludzi. Transformacja na nas nie poczeka. Nadszedł czas na zmiany.
Bełchatowski kompleks zatrudnia ponad 8 tys. osób. Czy jest możliwe utworzenie tylu nowych miejsc pracy?
Około 8 tys. pracowników zatrudnionych jest tylko w kopalni i elektrowni Bełchatów. Jednak spółki zależne zatrudniają dodatkowo ok. 7 tys. pracowników. Tak więc z kompleksem energetycznym w Bełchatowie związanych zawodowo jest ok. 15 tys. osób. To bardzo dużo, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze rodziny tych pracowników. Oczywiście część tych osób do czasu wygaszenia energetyki węglowej osiągnie wiek emerytalny, ale nadal pozostaje duża grupa ludzi, która będzie musiała się przebranżowić. Mieszkańcy regionu najbardziej potrzebują dziś perspektyw na rozwój. Wielu z nich to energetycy od pokoleń, którzy posiadają odpowiednie kompetencje do pracy w branży i chcieliby kontynuować pracę w tym obszarze. Jako grupa PGE chcemy im to umożliwić, dlatego już we wrześniu tego roku uruchomimy Centrum Rozwoju Kompetencji. Z jego bogatej oferty kursów i szkoleń będą mogli skorzystać nie tylko nasi pracownicy, ale też pozostali mieszkańcy regionu.
W Bełchatowie nie tylko będziemy inwestować w budowę odnawialnych źródeł energii, ale także dążyć do zwiększenia atrakcyjności regionu, aby przyciągnąć tu jak największą liczbę inwestorów.