Witold M. Orłowski: Wakat na stanowisku naczelnego lekarza USA

W momencie, kiedy piszę ten felieton, walka o prezydenturę USA nadal trwa. Ale jedyna rzecz, jaka nie jest do końca jasna, to pewien drugorzędny detal: kto wygra wybory (wygląda na to, że Donald Trump). Reszta jest już pewna.

Publikacja: 04.11.2020 21:00

Witold M. Orłowski: Wakat na stanowisku naczelnego lekarza USA

Foto: Bloomberg

Pierwsza i najważniejsza rzecz, która jest pewna, to, że Ameryka – tak jak wiele innych krajów zachodnich, w tym również Polska – jest podzielona niemal dokładnie na połowę. Nie ma już jednego narodu, są dwa plemiona. Dwa plemiona, które coraz bardziej nienawidzą się i sobą pogardzają. Tak mocno, że po raz pierwszy od 150 lat realna staje się wręcz wizja fizycznej przemocy. Tyle że tym razem linia podziału nie biegnie wzdłuż linii północ–południe, raczej przebiega po obrzeżach rozrzuconych po całym kraju wielkich miast wraz z ich zamożnymi przedmieściami. Mieszkańcy wielkich miast są w większości liberalni, dobrze im się powodzi, radośnie korzystają z owoców rewolucji technologicznej, globalizacji i imigracji. Uwielbiają bezawaryjne japońskie samochody, niedrogą chińską i koreańską elektronikę, pracowitą meksykańską pomoc domową i tanich pracowników sektora usług. I uważają, że dzięki takim firmom jak Apple, Microsoft, Facebook i Google Ameryka jest dziś co najmniej tak samo wielka, jak była w czasach dominacji Forda, Chryslera i General Motors.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację