Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.09.2015 21:00 Publikacja: 07.09.2015 21:00
Prof. Piotr Świrski, Politechnika Warszawska: Przyjęte przez UE założenia powodują, że nie ma miejsca nawet dla najnowocześniejszych technologii wytwarzania energii z węgla.
Foto: Fotorzepa
Zbigniew Górski, wiceprezes Seen Holding: W UE powszechnie uznaje się, że energetyka węglowa to największy truciciel, a np. w Polsce odpowiada za mniej niż połowę całkowitej emisji CO2.
Foto: Fotorzepa
Prof. Waldemar Kamrat, Politechnika Gdańska: Niesłusznie obciąża się energetykę węglową za całe emisyjne zło. W Unii Europejskiej stała się ona chłopcem do bicia w walce o ochronę klimatu.
Foto: Fotorzepa
Janusz Ryk, dyrektor biura PTEZ: Scentralizowane systemy zasilane z elektrociepłowni mogłyby w znaczący sposób rozwiązać problem niskiej emisji w miastach.
Foto: Fotorzepa
To wniosek z debaty „Energia z węgla nie jest brudna?". Jej uczestnicy dyskutowali o możliwości stosowania węgla w Polsce pomimo unijnych planów redukcji emisji i dekarbonizacji gospodarki.
W opinii prof. Konrada Świrskiego z Politechniki Warszawskiej unijna polityka klimatyczna jest „oderwana od rzeczywistości" – To wypadkowa polityki ekonomicznej oraz interesów kilku krajów i z ich punktu widzenia niezwykle korzystna, choć to opinia teraz bardzo niepopularna w Brukseli – mówił. – Problemem jest dla nas szczególnie przyszłość dużej energetyki węglowej, bo nawet jeśli sięgnie ona po najnowocześniejsze technologie i będzie chciała wybudować za kilka lat bloki z poziomem sprawności 50 proc. lub więcej, to i tak nie otrzyma na to zgody – dodał.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Norwegowie chcą ograniczyć przesył energii z resztą Europy. Powodem są zbyt wysokie ceny energii w Europie, co przekłada się także na wysokie ceny także w Norwegii. Tak drogo nie było tam od 15 lat.
Prosumenci dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dotacje z programu "Mój Prąd 6.0" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Polskie Elektrownie Jądrowe dopinają finansowanie dłużne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Poza Amerykanami i Kanadyjczykami, także Francuzi pożyczą pieniądze na budowę elektrowni jądrowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas