Aktualizacja: 23.02.2025 03:57 Publikacja: 03.06.2024 04:30
Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman
Członkostwo w UE dało Polkom i Polakom możliwość pracy i zamieszkania w innych krajach Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wiele osób wyjechało w poszukiwaniu lepszych warunków życia, co skutkowało tymczasowym spadkiem dostępności krajowej siły roboczej. W najbardziej dynamicznych latach 20-lecia w UE wyjechało z Polski 2,3 mln osób, podobnie jak w czasie największych migracji z przełomu XIX i XX w. Ostatnie lata przyniosły jednak wzrost liczby powrotów, głównie ze względu na poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce, a także brexit i pandemię covidu. Do kraju wraca ok. 50 tys. Polek i Polaków rocznie (w 2016 r. nawet 74 tys.), ale to nie oznacza, że wracają na stałe. Zgodnie z zasadą swobody przepływu, osoby te mogły wyjechać ponownie.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
W produkcji sprzętu AGD od lat byliśmy numerem jeden w Europie, podobnie jak w transporcie międzynarodowym czy wytwarzaniu mebli. Ale teraz we wszystkich trzech sektorach tracimy pozycję. Bo stajemy się za drodzy.
Podobno postęp polega na tym, że światem przestają rządzić prawa dżungli zastąpione prawami zdrowego rozsądku. Czasem to się jednak cofa.
Europa, złapana przez Donalda Trumpa na spalonym, połyka właśnie własny język w obawie przed utratą konkurencyjności wobec USA. I odkręca Europejski Zielony Ład. „Drill, babby, drill”, piekła nie ma.
Mamy jeszcze czas, by Europa nam nie „odjechała” z inwestycjami w niskoemisyjne hutnictwo, bo nasze opóźnienie nie jest jeszcze duże.
Noc z niedzieli na poniedziałek była najzimniejszą nocą tej zimy. Najniższą temperaturę IMGW zanotował na stacji telemetrycznej w Jakuszycach, gdzie było -21,5 st. C. Przy gruncie na stacji Jelenia Góra temperatura spadła do -24 st. C. To jednak „nic” w porównaniu z Litworowym Kotłem w Tatrach, gdzie naukowcy z Uniwersytetu A. Mickiewicza badający tzw. tatrzańskie mrozowiska zanotowali aż -41,13 st. C. Czy w czasie kolejnych nocy te rekordy zostaną pobite? Co nas czeka w pogodzie?
– Porównałem dane z poprzednich lat i nie znalazłem sytuacji, w której w lutym byłoby tak sucho, jak obecnie – mówi Paweł Staniszewski, synoptyk hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej–PIB. – Połowa kraju znajduje się w strefie niskiej wody, a wysokość pokrywy śnieżnej w górach jest najniższa od dziewięciu lat – dodaje.
Wyż Elwira rozwinął się nad północną Europą i to właśnie on odpowiada za coraz niższe temperatury w naszym kraju. W niektórych miejscach można spodziewać się nawet -15 stopni.
Dwadzieścia lat temu nasz kraj dołączył do Unii Europejskiej, co otworzyło nowe możliwości nie tylko dla poszczególnych miejscowości, ale i dla całych regionów. Jak od tego czasu zmieniła się Polska Wschodnia?
- Polska prezydencja w Radzie UE to przyspieszenie i urealnienie rozmowy akcesyjnych. Jesteśmy waszymi przyjaciółmi, ja się angażowałem w promocję europejskiej drogi Ukrainy od wielu, wielu lat. Możecie być pewni, że z całym profesjonalizmem, determinacją i też ze wsparciem innych państw będziemy pracowali na rzecz urealnienia tego procesu i przyspieszenia tego procesu - mówił na konferencji we Lwowie premier Donald Tusk.
Już niewiele ponad tydzień dzieli nas od Bożego Narodzenia. Jaka pogoda czeka nas w święta i sylwestra? Nadejdzie prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem? A może będzie ciepło i deszczowo? Oto najnowsze prognozy IMGW.
Święta już za dwa tygodnie, w związku z czym wiele osób zastanawia się, czy do tego czasu spadnie śnieg. Najnowsza prognoza IMGW na 10 dni wskazuje jednak, że w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się nawet 12 stopni, a to może skutecznie oddalać szanse na białe Boże Narodzenie.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wtorkowej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas