Anita Błaszczak: Kosztowna gra o głosy emerytów

Starzenie się społeczeństwa będzie z wyborów na wybory zwiększać siłę głosu osób będących już na emeryturze albo się do niej zbliżających. Wzrośnie więc pokusa, by zadbać o tę grupę wyborców. Nawet kosztem młodych.

Publikacja: 09.02.2022 21:00

Anita Błaszczak: Kosztowna gra o głosy emerytów

Foto: Adobe Stock

Na koniec minionego roku liczba emerytów sięgnęła 6,04 mln, a licząc wraz z rencistami, na garnuszku ZUS było wtedy 7,8 mln osób. To oznacza, że nawet niewielkie procentowo zmiany w wysokości świadczeń przekładają na miliardy złotych rocznie, które trzeba będzie wysupłać z i tak już mocno napiętego budżetu – często kosztem innych wydatków.

Jednocześnie te prawie 8 mln osób stanowi dużą (ponad jedna trzecia) grupę wyborców. W dodatku rosnącą – mamy przecież ok. 2,5 mln pracujących w wieku 55+, którzy w kolejnych latach będą przechodzić na emerytury. Partie mają się więc o kogo bić.

Biorąc pod uwagę te dane i obecne nastroje społeczne, możemy założyć, że rząd postawi na bardziej hojną rewaloryzację rent i emerytur niż wynikałoby to z ustawowych przeliczeń. Tym bardziej że już widać, jak do walki o atrakcyjną grupę starszych wyborców rusza opozycja, wspierana przez część ekspertów, którzy zapowiadają „ciężki rok" dla emerytów.

Opozycja ma tu zresztą ułatwione zadanie po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, na których większość emerytów wprawdzie zyskała, ale część jednak straciła. I to nie tylko ci z najwyższymi świadczeniami. Stracili również ubożsi, którzy dorabiają sobie do emerytury. Bo to, co zyskali na Polskim Ładzie, z nawiązką stracili na wyższej składce zdrowotnej od zarobków. W sumie, biorąc pod uwagę kalendarz wyborczy, można się spodziewać w tym roku nawet dwóch waloryzacji – kolejnej jesienią, po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej.

Nie jest jednak wcale pewne, że taka dbałość o finanse emerytów zapewni ich poparcie, bo tu będzie się liczyć nie tylko własny portfel, ale także sytuacja – i opinie – dzieci i wnuków. Zwracał na to uwagę w niedawnym wywiadzie dla „Plusa Minusa" związany z obozem rządzącym politolog prof. Waldemar Paruch, który wiąże niewielkie poparcie dla Polskiego Ładu z taką właśnie „rodzinną" oceną zmian: nawet gdy starsze pokolenie zyskuje, to i tak może ocenić je źle, jeśli tracą na nich dzieci i wnuki.

Z taką sytuacją mamy zaś w czasach Covid-19 coraz częściej. To głównie młodzi ludzie tracili pracę po wybuchu pandemii, to w dzieci i wnuki uderzyło przejście na zdalną naukę. To w ludzi na dorobku szczególnie mocno bije wysoka inflacja. Szybki wzrost cen mieszkań w ostatnich dwóch latach pozbawił wielu z nich szans na własne lokum, a ci, którzy kupili je na kredyt, muszą teraz stawić czoła rosnącym ratom.

To dzieci i wnuki – bo niby kto inny? – będą w kolejnych latach ponosić koszt puchnących wydatków publicznych: rosnące przy starzejącym się społeczeństwie wydatki na służbę zdrowia i na emerytury. Cała nadzieja w tym, że nie osłabnie kapitał rodzinny Polaków i starsze pokolenia nadal będą chciały wspierać młodych. Bez tego kapitału będzie nam trudno o rozwój gospodarki, a nawet najwyższe emerytury pozostaną tylko na papierze.

Czytaj więcej

Siła nabywcza emerytur może spaść
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku