Dotychczas w każdym powiecie były wyznaczane dyżury aptek, jednak w wielu miejscach w Polsce była to fikcja. Samorządy nie miały bowiem żadnego mechanizmu, który pozwalałby egzekwować przestrzeganie tego obowiązku. Za taki całodobowy dyżur apteka nie otrzymywała wynagrodzenia.
Nowelizacja prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 1 stycznia wprowadza „dyżury apteczne”. Jak czytamy na stronie NFZ, jest to forma finansowania ze środków publicznych dyżurów pełnionych w aptekach ogólnodostępnych w dni wolne od pracy i w porze nocnej.
Dyżur w dni wolne od pracy to dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne cztery godziny zegarowe w między 10.00 a 18.00. Dyżur w porze nocnej obejmuje zaś kolejne dwie godziny zegarowe w przedziale czasowym między 19.00 a 23.00.
Zgodnie z nowymi przepisami finansowaniu ze środków NFZ podlegać mają dyżury przeprowadzone w aptece ogólnodostępnej, wskazane w uchwale zarządu powiatu.
Jeżeli zarząd powiatu wskaże w uchwale kilka aptek do pełnienia dyżurów w poszczególnych dniach (nierównocześnie), NFZ sfinansuje dyżury osobno w każdej z wyznaczonych aptek. Co więcej, Fundusz pokrywa koszt jednego dyżuru danego rodzaju w konkretnym dniu. Na przykład, jeżeli do pełnienia dyżuru jednego rodzaju w konkretnym dniu, zostaną wyznaczone dwie apteki, finansowanie ze środków Funduszu przysługuje jednej aptece.