Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zakłada rozszerzenie katalogu bezpłatnych badań diagnostycznych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z projektem, już od 1 października pacjent będzie mógł w przypadku podejrzenia alergii uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie na odpowiednie badania, a przy zauważeniu objawów choroby niedokrwiennej serca - na tomografię komputerową tętnic wieńcowych.
Także u lekarza rodzinnego z diagnostyki i konsultacji będą mogły skorzystać osoby u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, jak podwyższone stężenie glukozy i nieprawidłową krzywą cukrową (test tolerancji glukozy), a także u których rozpoznano nadczynność tarczycy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia będą natomiast mogły u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skorzystać z konsultacji specjalistycznych w dziedzinie kardiologii, diabetologii, endokrynologii i nefrologii dziecięcej oraz chorób płuc dzieci. W tych przypadkach nie będzie konieczne oczekiwanie na wizytę u lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Nowym świadczeniem miałoby być także badanie UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), które pomoże w wykrywaniu przewlekłej choroby nerek.
W przypadku zdiagnozowania którejś z wyżej wymienionych chorób, lekarz rodzinny skieruje pacjenta do właściwego lekarza specjalisty.
Czytaj więcej
Narodowy Fundusz Zdrowia podniósł wyceny świadczeń stomatologicznych i zaraz potem, z datą wstec...