Wkrótce więcej świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ

U lekarza rodzinnego z diagnostyki i konsultacji będą mogły skorzystać osoby, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy.

Publikacja: 04.09.2023 17:39

Wkrótce więcej świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ

Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej zakłada rozszerzenie katalogu bezpłatnych badań diagnostycznych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z projektem, już od 1 października pacjent będzie mógł w przypadku podejrzenia alergii uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie na odpowiednie badania, a przy zauważeniu objawów choroby niedokrwiennej serca - na tomografię komputerową tętnic wieńcowych.

Także u lekarza rodzinnego z diagnostyki i konsultacji będą mogły skorzystać osoby u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, jak podwyższone stężenie glukozy i nieprawidłową krzywą cukrową (test tolerancji glukozy), a także u których rozpoznano nadczynność tarczycy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia będą natomiast mogły u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej skorzystać z konsultacji specjalistycznych w dziedzinie kardiologii, diabetologii, endokrynologii i nefrologii dziecięcej oraz chorób płuc dzieci. W tych przypadkach nie będzie konieczne oczekiwanie na wizytę u lekarza ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Nowym świadczeniem miałoby być także badanie UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), które pomoże w wykrywaniu przewlekłej choroby nerek.

W przypadku zdiagnozowania którejś z wyżej wymienionych chorób, lekarz rodzinny skieruje pacjenta do właściwego lekarza specjalisty.

Czytaj więcej

NFZ zapłaci więcej za leczenie zębów? Dentyści: "Policzek wymierzony pacjentom"

Badania laboratoryjne w NiŚOZ

Gdy nie ma możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej w ramach POZ, można udać się do szpitala, w którym udzielane są świadczenia z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, od 1 stycznia 2024 r. lekarze udzielający świadczeń z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – gdy będzie wymagał tego stan zdrowia pacjenta i jeśli w NiŚOZ zapewniony będzie dostęp do takich badań - będą zobowiązani wykonać badania diagnostyki laboratoryjnej.

Możliwość wykonania na miejscu badań będzie obejmowała łącznie aż 22 badania laboratoryjne, w tym m.in. morfologię krwi 8-parametrową, glukozę z krwi żylnej, kreatyninę, potas, sód, badanie ogólne moczu czy morfologię krwi z pełnym różnicowaniem granulocytów. Po uzyskaniu wyników badań umożliwione będzie zdiagnozowanie stanu zdrowia pacjenta i ustalanie odpowiedniej terapii. To nowość, bo dotychczas w ramach NiŚOZ nie była uregulowana kwestia dostępu do badań diagnostycznych czy do posiadania własnych pracowni diagnostycznych oraz laboratoriów. Ta zmiana ma odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć oraz przyspieszyć udzielenie świadczeń pacjentom,, gdy ich stan zdrowia nie zagraża życiu i ze szpitalnego oddziału ratunkowego zostają skierowani do NiŚOZ.

Czytaj więcej

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej z podpisem prezydenta

Pierwszeństwo dla pilnie potrzebujących

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano także projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, zgodnie z którym po upływie miesiąca od ogłoszenia tego rozporządzenia miałby wejść w życie obowiązek badania stanu zdrowia pacjenta przed rozpoczęciem rehabilitacji oraz po jej zakończeniu. Pilnie rehabilitację mieliby wykonywaną pacjenci najbardziej tego wymagający.

Kolejną zmianą, którą zakłada projekt rozporządzenia jest wyznaczenie celów terapeutycznych i monitorowanie stanu zdrowia oraz zniesienie limitu 5 zabiegów dziennie w odniesieniu do świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej w przypadku udzielania ich dzieciom i młodzieży do 18. roku życia z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Osoby w stanie śpiączki z zaburzeniami funkcji mózgu (kategorie I i II) będą mogły natomiast być rehabilitowane natychmiast po wypisie z oddziału lub zakładu realizującego program leczenia osób ze śpiączką.

Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja