A w placówkach medycznych z reagowaniem na przemoc jest problem. Według statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w 2020 r. z powodu urazów głowy do szpitali trafiło 3147 dzieci poniżej pierwszego roku życia. W tym samym roku w szpitalach przebywało 25 dzieci, które jako przyczynę hospitalizacji miały podany zespół maltretowania. Jednak to ochrona zdrowia zakłada najmniej Niebieskich Kart ze wszystkich uprawnionych do tego podmiotów. Liczba wypełnianych przez nich kart w 2021 r. to 1138, co stanowi jedynie nieco ponad 1 proc. wszystkich wypełnionych formularzy.
Tymczasem pracownicy systemu ochrony zdrowia poprzez systematyczną opiekę nad dzieckiem w podstawowej opiece zdrowotnej, interwencyjną pomoc w medycynie ratunkowej czy dłuższy kontakt z dzieckiem i jego rodziną podczas hospitalizacji mają szczególną możliwość identyfikacji czynników ryzyka lub symptomów krzywdzenia dziecka.
Jako osoby wykonujące zawody medyczne mają też prawny obowiązek interwencji, gdy podejrzewają, że krzywdzone jest dziecko. Ale przepisy są rozproszone po różnych aktach prawnych i nie wskazują precyzyjnie, kto w instytucji jest odpowiedzialny za podjęcie działań.
Standardy ochrony dzieci zwiększają ochronę dzieci przed krzywdzeniem. Ich wdrożenie będzie wymagane w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – na mocy ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, zwanej ustawą Kamilka z Częstochowy.
– W wyniku przyjęcia ustawy instytucje stają się istotną częścią systemu ochrony dzieci. Będą współodpowiedzialne za bezpieczeństwo nie tylko w swoich murach, ale także zobligowane do reagowania, gdy dziecku dzieje się krzywda na zewnątrz, np. w domu rodzinnym czy w szkole. Będą musiały przyjąć politykę ochrony małoletnich i przeszkolić personel, jak należy działać. Takie działania zdejmują z pracowników ciężar samodzielnego podejmowania interwencji i borykania się w pojedynkę z oceną sytuacji – tłumaczyła w środę Katarzyna Katana, radczyni prawna w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik” już stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji i weryfikacji personelu, by w placówce nie pracowały osoby zagrażające bezpieczeństwu dzieci.