Wrażliwe dane każdego pacjenta dla każdego lekarza. Jest luka w systemie

Lekarze znaleźli lukę w systemie gabinetowym gabinet.gov.pl umożliwiającą wgląd w dane dowolnej osoby niebędącej pacjentem danego lekarza - ujawnił TVN.

Publikacja: 22.08.2023 13:17

Wrażliwe dane każdego pacjenta dla każdego lekarza. Jest luka w systemie

Foto: Adobe Stock

dgk

Do redakcji "Faktów" TVN dotarła informacja, że na rządowej stronie gabinet.gov.pl bez problemu każdy lekarz może sprawdzić dane każdego pacjenta, nawet takiego, którego nie leczy.

Strona miała służyć do wystawiania recept elektronicznych. Założenia były takie, że lekarz miał tam sprawdzać dane tylko swoich pacjentów i tylko za ich zgodą. Dziennikarze ustalili, że w praktyce może sprawdzić każdego, kogo chce - bez jego wiedzy. Wystarczy tylko, że wpisze PESEL, a system wyświetli imię, nazwisko, adres, przepisane leki, a nawet godzinę realizacji recepty przez pacjenta. Bez problemu można ustalić, na co dany pacjent choruje.

Wszystko to możliwe po wybraniu opcji "Zgoda pozyskana od pacjenta lub sytuacja zagrożenia życia", która - jak twierdzą lekarze - działa od dwóch tygodni. Dzięki niej miały się skończyć problemy lekarzy z wypisywaniem e-recept na środki odurzające i psychotropowe. I zdaniem lekarzy opcja jest potrzebna, ale nie w takiej formie.

Czytaj więcej

UODO bada wyciek danych lekarza "od recepty"

 - Nie mieści mi się to w głowie, że coś takiego może w ogóle funkcjonować. To jest zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów - powiedział TVN prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Naczelna Izba Lekarska twierdzi, że dane pacjenta powinny być dostępne tylko dla lekarza, który leczy daną osobę, a pacjent musi wiedzieć, kiedy i przez kogo są sprawdzane. NIL powiadomiła o luce ministerstwa: zdrowia  i cyfryzacji. 

Nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka odmówiła TVN wypowiedzi na ten temat. 

Czytaj więcej

Cieszyński: Minister bez dostępu do danych obywateli. Sprawa Niedzielskiego? Wyjątek
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób