Maski w sklepach wciąż obowiązkowe

Od 1 marca nie będzie już limitu osób w sklepach, restauracjach i autobusach. Pozostają m.in: maseczki, odstęp, dezynfekcja i izolacja.

Aktualizacja: 28.02.2022 10:07 Publikacja: 28.02.2022 07:00

Maski w sklepach wciąż obowiązkowe

Foto: AdobeStock

Od wtorku obowiązywać będą łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Obowiązkowe pozostanie jednak zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Chodzi o takie miejsca, jak autobus, sklep czy kino. Obecnie nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty czy szaliki w tym celu nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem. Obowiązkowy pozostanie dystans 1,5 metra, częsta dezynfekcja i wietrzenie pomieszczeń.

Czytaj więcej

Czy nie jest za wcześnie na dyskoteki? Eksperci mają wątpliwości

Jeśli ktoś zachoruje, będzie musiał poddać się izolacji (to odosobnienie osoby zakażonej Covid-19 z pozytywnym wynikiem testu). Trwa siedem dni, ale może być dłuższa, jeżeli stan zdrowia tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. W ich przypadku izolacja trwa siedem dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub pięć dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).

Kwarantanna (odosobnienie osoby zdrowej z powodu ryzyka zakażenia) istnieje, kiedy mieszkamy z osobą, która jest zakażona koronawirusem. Trwa ona tyle, ile izolacja współdomownika.

Osoba zaszczepiona i po uzyskaniu negatywnego wynik testu zostanie zwolniona z kwarantanny. Bez szczepienia potrzebny będzie negatywny wynik testu wykonanego po zakończeniu izolacji chorego współdomownika.

Podstawa prawna: rozporządzenie RM z 25 lutego, Dz U z 25 lutego, poz. 473

Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku