Przegląd lekowy jest legalny

Aptekarz, który zaoferował w internecie odpłatny przegląd lekowy, musiał się tłumaczyć przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej.

Publikacja: 23.12.2021 07:20

Przegląd lekowy jest legalny

Foto: Adobe Stock

Magister farmacji Arkadiusz Mandryk z Podkarpackiej Izby Aptekarskiej, na przełomie kwietnia i maja, w szczycie trzeciej fali Covid-19, zaoferował pacjentom przez internet porady farmaceutyczne, które opisuje ustawa o zawodzie farmaceuty. Ogłoszenie kolegi nie spodobało się jednak jednemu z aptekarzy, który zaskarżył go do izby aptekarskiej. Naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej badał sprawę pod kątem naruszenia przepisów, ale się go nie dopatrzył.

Czytaj więcej

Ostatni moment na państwową fabrykę leków

W wywiadzie dla „Magazynu Aptekarskiego" mgr Mandryk tłumaczył, że chciał pomóc pacjentom, a realizację opieki farmaceutycznej umożliwiło mu wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty, której art. 2 mówi, że zawód farmaceuty jest zawodem samodzielnym.

Choć krytycy mgr. Mandryka twierdzą, że powinien zaczekać na rozporządzenie precyzujące zasady opieki farmaceutycznej, prawnicy również nie mają wątpliwości, że mógł on oferować usługi opieki farmaceutycznej, np. przegląd lekowy.

– Szczególnie jeśli w kodeksie etyki aptekarskiej, czyli wewnętrznym dokumencie korporacyjnym, nie jest zapisane inaczej – mówi mec. Kajetan Komar-Komarowski, radca prawny przy Zespole Kryzysowym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zajmujący się systemem ochrony zdrowia.

Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU), dodaje, że farmaceuci czekają na rozporządzenie w sprawie pilotażu opieki farmaceutycznej, które już zostało skierowane do ogłoszenia.

– Ze względu na zwiększające się potrzeby zdrowotne pacjentów już najwyższy czas na dyskusję dotyczącą kolejnych kroków włączania aptek i farmaceutów do systemu ochrony zdrowia w sposób zmniejszający obciążenie lekarzy, szczególnie podstawowej opieki zdrowotnej. Zaciągany obecnie dług zdrowotny wróci w postaci ogromnych odsetek i już można przewidywać, że system w obecnym modelu tego obciążenia nie udźwignie. Rozwój szczepień w aptekach i przyjęcie tej zmiany przez pacjentów pokazuje, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby projektować kolejne zmiany systemowe. Przykładem jest czekająca w przepisach na wejście w życie recepta kontynuowana – mówi Michał Byliniak.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?