Dr Cessak: Szczepienia na COVID z nami zostaną. Co pół roku, co osiem miesięcy

Skuteczność szczepionek mierzy się w badaniach klinicznych na mniejszej populacji, były też prowadzone na innym wariancie koronawirusa - mówił w rozmowie z Radiem Plus dr n med. Grzegorz Cessak, farmaceuta, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Publikacja: 23.11.2021 09:00

Dr Grzegorz Cessak

Dr Grzegorz Cessak

Foto: PAP, Leszek Szymański

arb

Dr Cessak odpowiedział tak na pytanie o swoje słowa z początku 2021 roku, gdy mówił, że szczepionki w 100 proc. chronią przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19. W jakim więc stopniu - na podstawie obecnej wiedzy - szczepionki przeciw COVID-19 rzeczywiście chronią przed chorobą wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2?

- Najnowsze badania CDC pokazują, że osoby niezaszczepione są 14-krotnie bardziej narażone na zgon i 6-krotnie bardziej narażone na hospitalizację. Sama szczepionka, przy tym spadku dynamiki przeciwciał, te wartości różnią się w zależności od regionu. Skuteczność szczepionki mamy na poziomie od 86 do 91 proc. skuteczności. Dopiero ta trzecia dawka podciąga nam wartości skuteczności szczepionek do 95-96 proc. - odpowiedział dr Cessak.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza