Zombie promują transplantologię

Zrób coś dobrego, zanim zostaniesz zombie - takim hasłem portal Dawca.pl i telewizja Fox zachęcają Polaków do podpisania deklaracji dawcy organów. Na sygnatariuszy czekają na warszawskim Dworcu Centralnym.

Aktualizacja: 13.10.2014 18:33 Publikacja: 13.10.2014 15:01

Zombie promują transplantologię

Foto: YouTube

Oświadczenie woli, które stanowi deklarację chęci oddania narządów oraz tkanek do przeszczepienia po śmierci można podpisać w poniedziałek i wtorek na specjalnym stoisku na Dworcu Centralnym w Warszawie lub wydrukować ze specjalnie stworzonej strony internetowej zanimzostanezombie.pl.

Do akcji promowania transplantologii portal Dawca.pl i telewizja Fox zachęcają przy okazji promocji serialu „The Walking Dead", który opowiada o walce o przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie.

- Wierzymy, że dzięki projektowi #zanimzostanezombie dotrzemy do nowego grona osób, które (...) w pełni świadomie będą mogły podjąć decyzję o oddaniu narządów w celu ratowania życia innych - tłumaczy Paweł Klikowicz z Dawca.pl. - Pragniemy zwrócić uwagę na niezwykłą wartość przeszczepu, wciąż tak mało rozpowszechnionego w Polsce, i skłonić ludzi do podejmowania rozmów w tym temacie - dodaje.

Skupiający ponad 59 tys. członków klub „Dawca.pl" od 2010 r. promuje świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi.

W dworcowym namiocie akcji można porozmawiać z ekspertami związanymi z kampanią Dawca.pl, poznać wyniki najnowszych badań ośrodka PBS dotyczących postrzegania tematyki transplantologii przez Polaków, a także otrzymać oświadczenia woli.

Według badania PBS, poziom akceptacji dla przeszczepiania narządów po śmierci jest bardzo wysoki, jednak Polacy słabo znają przepisy dotyczące transplantacji. 97 proc. badanych przekonanych było o słuszności przeszczepiania narządów od zmarłych dla ratowania życia lub zdrowia, a aż trzy czwarte byłoby gotowych przekazać do przeszczepu organów bliskiej osoby po jej śmierci.

87 proc byłoby skłonnych lub raczej skłonnych pomóc bliskiemu oddając mu własny organ za życia. Z kolei najczęściej deklarowanym powodem (55 proc.), dla którego badani nie wyraziliby zgody na pobranie po ich śmierci organów, jest poczucie niepokoju towarzyszące tej myśli. Dwie trzecie respondentów spośród tych, którzy zadeklarowali, że nie mają nic przeciwko oddaniu swoich organów do przeszczepu, poinformowała o tym rodzinę bądź bliskie osoby. W większości przypadków członkowie rodziny uszanowali decyzję badanych (87proc).

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"