Do Rzecznika Praw Obywatelskich dotarły informacje o nieprawidłowościach przy okazji uzyskania specjalizacji lekarskich.
Czego dotyczy problem? Otóż Konsultant Krajowy zwrócił się do Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o wprowadzenie obowiązku dołączania do „dzienniczków" wykonanych asyst i wykonywanych samodzielnie operacji, kserokopii dokumentacji z ksiąg operacyjnych lub systemów komputerowych, stanowiącej potwierdzenie wykonania tych zabiegów.
Tymczasem w ocenie RPO wprowadzony obowiązek nie znajduje uzasadnienia w obowiązującym porządku prawnym. Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nie przewidują, bowiem udostępnienia dokumentacji medycznej lekarzom odbywającym specjalizację.
Art. 26 ust 1 ustawy o prawach pacjenta jako uprawnionych do otrzymania dokumentacji medycznej wymienia: pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego bądź osobę upoważnioną przez pacjenta.
Kwestia jest ta istotna również dlatego, że dane medyczne stanowią kategorię tzw. „danych wrażliwych", które dotyczą bezpośrednio sfer należących do prywatności czy nawet intymności. Są tam dane m.in. o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach czy życiu seksualnym.