Rynek magazynów w Polsce przeżywa złotą erę. W pierwszym półroczu wynajęto aż 2 mln mkw. powierzchni. – To absolutny rekord w historii tego sektora – podkreśla Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej. – Nie licząc przedłużeń umów, wynajęto prawie 1,6 mln mkw. To trzeci najlepszy wynik w Europie, po Niemczech i Holandii. Na te trzy rynki przypada aż 50 proc. udziału w „nowym" rejestrowanym w pierwszym półroczu popycie – podkreśla. Dodaje, że nasz rynek przekroczył kolejną granicę całkowitej podaży. Zasoby powierzchni magazynowej w Polsce to już ponad 14 mln mkw.
Daje to nam, jak podkreśla Jan Jakub Zombirt, dyrektor z działu doradztwa strategicznego w JLL, ósme miejsce w Unii Europejskiej. – Możliwe, że na koniec roku rynek osiągnie wielkość 16 mln mkw. – nie wyklucza. – Jednak biorąc pod uwagę wydłużający się proces budowy, który trwa ok. 8–12 miesięcy, prawdopodobnie wydarzy się to dopiero na początku 2019 roku.
Także mniejsze miasta
– Swoje odzwierciedlenie w wynikach w sektorze magazynowym mają pozytywne dane makroekonomiczne, w tym podwyższenie prognozy PKB do 5 proc. – komentuje Anna Głowacz, ekspert firmy doradczej AXI IMMO. – Deweloperzy nie zwalniają tempa. Na koniec czerwca w budowie było ponad 2,3 mln mkw. magazynów, z czego ok. 50 proc. zostanie oddanych do końca roku.
– Pierwsze półrocze na rynku magazynowym było bardzo intensywne. Rynek nabrał tempa, co widać zarówno we wskaźniku powierzchni będącej w budowie, jak i ponadprzeciętnej aktywności najemców oraz niskim wskaźniku pustostanów – komentuje Wojciech Kosiór, dyrektor w firmie doradczej CBRE. – W aż czterech regionach, czyli centralnym, północnym, zachodnim oraz w Szczecinie, wskaźnik pustostanów jest poniżej 1 proc. W pozostałych częściach Polski, poza Warszawą, wskaźnik pustostanów to mniej niż 10 proc. To historyczne wyniki, których nie zanotowaliśmy nigdy wcześniej – podkreśla.
Dyrektor Kosiór zwraca uwagę, że dużą aktywność deweloperów widać nie tylko we wskaźnikach, które są rekordowe, ale też w dużej liczbie inwestycji logistycznych – całkiem nowych lub rozbudowywanych.