Obserwowana w ostatnich latach hossa na rynku nieruchomości, a co za tym idzie, wzrastający popyt na grunty inwestycyjne ze strony deweloperów lokalnych, ale również o znaczeniu ogólnopolskim, jak i z kapitałem zagranicznym, doprowadziły do znacznego deficytu tych gruntów, w szczególności w dzielnicach centralnych i śródmiejskich. Przez to wolne tereny na obszarze Śródmieścia należą obecnie do jednych z najbardziej atrakcyjnych gruntów w Trójmieście, co znajduje odzwierciedlenie w poziomie cen ofertowych i transakcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż część inwestycji została już zrealizowana, co również doprowadziło do wzrostu atrakcyjności tych terenów. Jednocześnie powstały tu też inwestycje miejskie, takie jak np. budowa Nowej Wałowej czy kładki na Ołowiankę, co wpłynęło na poprawę dostępności komunikacyjnej obszarów poprzemysłowych.
Niezagospodarowane tereny związane w przeszłości z przemysłem spotkamy nadal na terenie Wyspy Spichrzów, Ołowianki, Długich Ogrodów, Dolnego Miasta i Młodego Miasta. To ostatnie stanowi być może jedyny w Polsce tak znaczny wolny teren w strefie śródmiejskiej. Na obszarze tym zdecydowali się zainwestować m.in. tacy deweloperzy jak Stocznia Cesarska Dewelopment, Shipyard City Gdańsk, Echo Investment, Inopa, Cavatina, RWS czy RDK. Zgodnie z ich założeniami inwestycyjnymi, Młode Miasto stać się ma nową śródmiejską dzielnicą Gdańska i przyjąć szereg funkcji metropolitarnych. Na samych terenach Młodego Miasta projektowane jest wybudowanie ok. 6 tys. mieszkań oraz obiektów biurowych, usługowych i hotelowych o pow. GLA ok. 800 tys. mkw.
Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych obejmuje także zachowanie i odrestaurowanie substancji zabytkowej. Inwestorzy mają w planach np. wyremontowanie nabrzeża Martwej Wisły w celu połączenia Młodego Miasta z Głównym Miastem.
Jednak wszystkie inwestycje na obszarze Młodego Miasta zostały wstrzymane, gdyż konserwator zabytków rozpoczął procedurę wpisu do rejestru zabytków całego terenu postoczniowego w Gdańsku. Dodatkowo, dotychczasowe projekty i założenia deweloperów będą prawdopodobnie wymagały zmian, gdyż konserwator zapowiedział, że maksymalna wysokość zabudowy na tych terenach zostanie zmniejszona do 30 m, co ogranicza w znaczy sposób możliwości inwestycyjne wynikające z zapisów planów miejscowych, które dopuszczają realizację lokalnych dominant.
Rozkwita natomiast zabudowa Wyspy Spichrzów, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowych inwestycji. W północnej jej części znajdziemy głównie obiekty wielofunkcyjne, takie jak Deo Plaza czy Granaria. W nieco bardziej oddalonej od gdańskiej starówki południowej części Wyspy Spichrzów powstały inwestycje o funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej oraz aparthotelowej, jak. np. Hotel Number One czy Waterline Island.