Cyfrowe pozwolenie na budowę nie tak prędko. Urzędom brakuje sprzętu i oprogramowania

Urzędy nie są jeszcze gotowe na cyfryzację formalności budowlanych. Brakuje im nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz wiedzy o odpowiednim oprogramowaniu.

Aktualizacja: 29.01.2021 08:26 Publikacja: 28.01.2021 19:13

Cyfrowe pozwolenie na budowę nie tak prędko. Urzędom brakuje sprzętu i oprogramowania

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada, że już wkrótce będzie można ubiegać się online o pozwolenie na budowę. Na razie jednak wdraża pierwszy etap reformy cyfryzacji formalności. Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że wiele urzędów miałoby na razie z cyfryzacją sporo problemów.

– Budownictwo to jeden z głównych obszarów gospodarki. Chcemy, aby reforma procedur przebiegała sprawnie, dlatego wdrażamy ją stopniowo. Pod linkiem https://e-budownictwo. gunb.gov.pl zamieściliśmy formularze prostych procedur budowlanych. Wnioski można składać w pełni online – tłumaczy Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

– Jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, to myślę, że najpóźniej w drugiej połowie 2022 r. będzie można składać wniosek na portalu e-budownictwo razem z wszystkimi niezbędnymi załącznikami, w tym z projektem budowlanym. Chcemy też, by inwestorzy mogli prowadzić w formie elektronicznej dziennik budowy, najpierw w wersji webowej, a potem w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych. Planujemy również uruchomić internetowe konto inwestora, które umożliwi podgląd, na jakim etapie jest postępowanie, czy trzeba przesłać dodatkowe dokumenty etc. – wyjaśnia wiceminister Anna Kornecka.

Czytaj też: Szybciej i prościej w procedurach budowlanych

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który prowadzi wspomniany portal e-budownictwo, sprawdzał natomiast ostatnio, czy urzędy są gotowe na cyfryzację. 90 proc. urzędów zadeklarowało, że wszystkie osoby zajmujące się procedowaniem wniosków mają dostęp do stałego i stabilnego połączenia internetowego. Ale ponad 40 proc. badanych uprzedza, że nie potrafi przeskalować projektu z wykorzystaniem narzędzia do odczytu części rysunkowych.

Urzędy sygnalizują również kłopoty ze sprzętem komputerowym. Wiele z nich dysponuje starszymi, wolno działającymi komputerami, z małymi ekranami, co utrudnia sprawdzanie projektów budowlanych.

MRPiT rozpoczęło także proces cyfryzacji planowania przestrzennego. Wraz z końcem października 2020 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym tworzenie i prowadzenie zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego będzie jednolite w skali całego kraju. Inwestor sprawdzi w sieci informację o przeznaczeniu danego terenu oraz jego otoczeniu.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego