Accolade zrewitalizuje poprzemysłowy teren w Koninie

W rewitalizację 7 hektarów terenu i budowę parku przemysłowego klasy A w Kominie firma Accolade zainwestuje ponad 15 mln euro.

Aktualizacja: 26.05.2021 17:17 Publikacja: 26.05.2021 17:03

Accolade zrewitalizuje poprzemysłowy teren w Koninie

Foto: materiały prasowe

Firma nie od dziś zajmuje się przekształcaniem starych terenów fabrycznych w parki przemysłowe. Po rewitalizacji nieruchomości w Szczecinie, Bydgoszczy, Częstochowie czy Legnicy, przyszedł czas na wybudowane w latach 60. centrum logistyczne w Koninie.

Accolade zainwestuje ponad 15 mln euro w rekultywację nieruchomości o łącznej powierzchni 7 hektarów i budowę nowoczesnego parku przemysłowego. - Razem z tym projektem udział rewitalizowanych terenów poprzemysłowych w portfelu Accolade w Polsce wynosi 43 proc. Tchnięcie nowego życia w stare tereny przemysłowe jest jednym z kluczowych punktów strategii ESG firmy – podaje Accolade w komunikacie.

Nowy park w Koninie o powierzchni ponad 24 tys. mkw. obejmie obecny budynek wynajmowany przez Konpack oraz nową halę klasy A o powierzchni ponad 18 tys. mkw. Inwestor będzie się starał ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

- Inwestowanie w tereny poprzemysłowe to jeden z kluczowych obszarów naszego podejścia ESG – mówi cytowany w komunikacie Michał Białas, dyrektor generalny Accolade Poland. - Chcemy dawać przykład nie tylko w biznesie, ale również w zakresie odpowiedzialności społecznej, będącej częścią naszej misji korporacyjnej. Udział terenów poprzemysłowych stanowi 43 proc. naszego portfolio.

Dodaje, że zagospodarowanie terenów typu brownfield wymaga więcej prac przygotowawczych i nakładów inwestycyjnych niż tereny greenfield. W Koninie większość budynków trzeba było wyburzyć. Pozostałości usunięto. - Parametry gleby na terenie zakładu były przekroczone pod względem zawartości metali ciężkich i węglowodorów. Zanieczyszczenie było spowodowane działaniem kolejowego centrum logistycznego. Aby temu zaradzić, przeprowadzono rekultywację metodą ex-site na powierzchni ok. 704 mkw. oraz wykonano remediację w zakresie zanieczyszczeń węglowodorowych wokół byłej stacji paliw – tłumaczą przedstawiciele Accolade.

- Koncentracja na rewitalizacji zdegradowanych terenów przemysłowych jest wpisana w nasze DNA. Chcemy, aby pozostałości po zamkniętych już firmach produkcyjnych, których odwrót rozpoczął się wraz z modernizacją tradycyjnego przemysłu, otrzymały nową szansę na zabłyśnięcie – mówi cytowany w komunikacie Lukáš Répal, dyrektor operacyjny Accolade.- Ze względu na historię produkcji przemysłowej tereny poprzemysłowe są często zlokalizowane w pobliżu dużych miast i okolic ich centrów. W połączeniu z dobrą dostępnością komunikacyjną, strategicznie stanowią szansę inwestycyjną dla nas oraz dla przyszłych najemców. Zrewitalizowane tereny to ponad 980 tys. mkw. portfela naszej grupy.

Park w Szczecinie firma Accolade zbudowała na terenie po byłej fabryce samolotów bojowych i kabli. Park Bydgoszcz, część Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, powstał w wyniku rewitalizacji terenów poprzemysłowych po rozległych zakładach chemicznych, które zakończyły działalność kilka lat wcześniej.

Park Cheb South w Czechach to inwestycja typu brownfield na terenie dawnych zakładów maszynowych. W skład parku wchodzi budynek przemysłowy, który zdobył certyfikat zrównoważonego rozwoju na poziomie "Outstanding" z rekordowym wynikiem 90,68 proc. w skali certyfikacji BREEAM. Podczas rewitalizacji 90 proc. odpadów budowlanych poddano recyklingowi. Woda deszczowa jest wykorzystywana do spłukiwania w hali, okna są zaciemnione żaluzjami, a otoczenie zdobi hotel dla owadów i siłownia zewnętrzna dla pracowników.

Nieruchomości
9,1 mln euro dla Panattoni na park magazynowy
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Wola Center. 1,2 tys. metrów biur wzięte na sześć lat
Nieruchomości
LifeSpot Podole. Apartamenty na wynajem w Krakowie
Nieruchomości
Develia z mieszkaniami premium w Poznaniu
Nieruchomości
Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym trwa coraz dłużej