Pofałdowana elewacja

Planuję ocieplenie domu. Na ocieplonej elewacji u sąsiada zauważyłam jednak różne krzywizny, nierówności, górki i dołki itd. Co może być przyczyną i jak można tego uniknąć?

Publikacja: 09.11.2008 09:33

(nazwisko do wiadomości redakcji)

[i]Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems[/i]

– Najprawdopodobniej źle wykonano pierwszą warstwę ocieplenia składającą się z płyt termoizolacyjnych. Być może same płyty zamocowano poprawnie, lecz nie przygotowano uzyskanej płaszczyzny do nakładania następnej powłoki, czyli warstwy bazowej (siatki zbrojącej zatopionej w zaprawie klejącej).

Przed jej nałożeniem należy bowiem wyrównać i przygotować powierzchnię z płyt do przyjęcia bardzo cienkiej powłoki bazowej, która – sama z siebie – nie wygładzi nierówności na płytach. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj przez cienką warstwę bazową nierówności stają się jeszcze bardziej widoczne. A próby wyrównywania jej poprzez nakładanie kolejnych warstw zaprawy klejącej (najczęściej bez siatki zbrojącej) są bardzo szkodliwe, powodując że robi się ona ciężka i może odpaść od powierzchni płyt pod własnym ciężarem.

Przed nałożeniem warstwy bazowej trzeba więc zniwelować (zeszlifować, wyrównać itd.) wszystkie nierówności na powierzchni płyt izolacyjnych. Dotyczy to zarówno styropianu, jak wełny mineralnej.

Powierzchnię z płyt EPS należy przeszlifować pacą z papierem ściernym. Niektórzy inspektorzy nadzoru bardzo skrupulatnie sprawdzają, czy powierzchnia wokół rusztowania była pokryta pyłem styropianowym powstałym po szlifowaniu. Świadczy on o prawidłowym przygotowaniu podłoża pod warstwę bazową.

Warto także wspomnieć, że szlifowanie powierzchni styropianowych zwiększa płaszczyznę styku z zaprawą klejącą przy warstwie bazowej. Powierzchnia płyt staje się też w ten sposób bardziej szorstka, a co za tym idzie, ma lepszą przyczepność. To kolejny argument przemawiający za szlifowaniem. Zwłaszcza że nie zajmuje ono dużo czasu – w ciągu trzech minut można zmatowić do 20 mkw. płyt.

Inaczej to wygląda w przypadku wełny mineralnej, gdzie też mogą się pojawić nierówności, ale najczęściej spowodowane tym, że powierzchnia wełny jest lekko pofałdowana (wynika to ze specyfiki procesu produkcyjnego).

Nieruchomości
Ile za kawalerkę w dużym mieście. Lepiej kupić czy wynająć?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Nieruchomości
Ceny mieszkań w Polsce już nie galopują. Stabilnie także w najmach
Nieruchomości
Nieskuteczny aport – co dalej z nieruchomością?
Nieruchomości
Warszawa. Więcej chętnych na biura, mniej pustostanów
Nieruchomości
Wycena obligacji Ghelamco w Polsce odbija. Koniec kłopotów grupy?