Tarcza antykryzysowa oferuje szeroki pakiet rozwiązań prawnych mających pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości wywołanej koronawirusem. Zmiany wprowadzone zostały także do ustawy o własności lokali, która reguluje funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych.
Główną ideą zmian jest uniknięcie paraliżu w funkcjonowaniu wspólnot mieszkaniowych. Służyć temu ma wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie podejmowania uchwał przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej. W istniejącym dotychczas artykule 21 ustawy o własności lokali dodano ustępy 4 i 5, zgodnie z którymi:
4. Uchwała zarządu może być podjęta, jeżeli wszyscy członkowie zostali prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu albo głosowaniu na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Uchwała może być również wynikiem głosów częściowo oddanych na posiedzeniu, częściowo na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
5. Przy obliczaniu kworum uwzględnia się członków zarządu uczestniczących przez oddanie głosu na piśmie lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, w których liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, są zobowiązani powołać jednoosobowy lub kilkuosobowy zarząd. Zadaniem zarządu jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentowanie jej na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Ustawa przewiduje w tym zakresie rozróżnienie na czynności zwykłego zarządu oraz czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu.