Jakie domy lubią Polacy?

Domy mają spełniać podstawowe funkcje, zapewnić komfort bycia na swoim – mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

Publikacja: 07.02.2025 09:31

Klienci wybierają dziś mniejsze i bardziej kompaktowe domy o powierzchni 90 - 150 mkw.

Klienci wybierają dziś mniejsze i bardziej kompaktowe domy o powierzchni 90 - 150 mkw.

Foto: Fotorzepa/S.Mielnik

aig

Tomasz Błeszyński analizuje sytuację na rynku domów:

Domy były przez lata nieosiągalnym marzeniem wielu osób. Kupowaliśmy mieszkania, ale marzyliśmy o domach z ogródkiem i tarasem. Ten trend wzmocniła pandemia. Zainteresowanie domami wzrosło po lockdownie.

Komu opłaca się budowa domu

Preferencje nabywców się zmieniają. 20 - 25 lat temu kupowali piękne rezydencje, których powierzchnia sięgała 200, 300, a nawet 500 mkw. Dziś klienci decydują się na mniejsze i bardziej kompaktowe nieruchomości, o powierzchni 90 - 150 mkw.

Domy mają spełniać podstawowe funkcje, zapewnić komfort bycia na swoim. Są też klienci, którzy wyczuli koniunkturę i zaczęli inwestować w domy, by w dłuższej perspektywie na nich zarobić.

Domy stały się alternatywą dla mieszkań, których ceny w ostatnim czasie mocno wzrosły. Rodzinom wielodzietnym nierzadko bardziej opłaca się zainwestować w dom niż w mieszkanie. Koszty są porównywalne, a kupując dom, można czasem wynegocjować atrakcyjniejszą cenę.

Od ok. trzech lat widzimy zmasowane inwestycje - często jednoosobowych firm deweloperskich, które kupują grunty, dzielą je nawet na kilkadziesiąt mniejszych parceli i budują szeregówki. Niektóre takie osiedla są już tak ściśnięte, że stały się bohaterami internetowych memów.

Oprócz nowych domów budowanych z wykorzystaniem najnowszych technologii i spełniających wymogi energooszczędności mamy na rynku wiele domów z lat 70 – 90., które wymagają termomodernizacji.

Jeśli się okaże, że koszty utrzymania takich nieruchomości będą horrendalne, właściciel stanie przed wyborem: wyłożyć duże pieniądze na termomodernizację albo dom sprzedać.

Spodziewam się, że ze względu na problemy ze sprzedażą stare domy będą przeceniane. Zawsze uczulam: jeśli już wydajemy oszczędności życia na wymarzony dom, zastanówmy się także nad jego lokalizacją i sąsiedztwem. Ma to kolosalne znaczenie, być może dom będziemy musieli kiedyś sprzedać albo zostawić dzieciom.

Koszty utrzymania domu

Budowa domu to proces bardzo skomplikowany. Kiedyś mówiło się, że pierwszy dom budujemy dla wrogów, drugi dla sąsiadów, a dopiero trzeci dla siebie. Rozważając taką inwestycję, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle chcemy mieszkać w domu.

Atrakcyjna działka i okolica mają oczywiście ogromne zalety, ale pamiętajmy, że dom będzie wymagać od nas działań remontowo-budowlanych. W perspektywie lat budynek trzeba będzie odświeżać i udoskonalać. Dom będzie również wymagał sporych nakładów na utrzymanie i eksploatację. Wiele nieruchomości – szczególnie na obrzeżach miast – nie ma dostępu do instalacji miejskich, czyli krótko mówiąc, muszą być samowystarczalne – mieć np. alternatywne ogrzewanie.

Przy samodzielnej budowie domu kluczowe jest doświadczenie. Powinniśmy wiedzieć, jak dom ma być posadowiony i z czego zbudowany. Jest naprawdę wiele czynników, które – zwłaszcza osobom budującym po raz pierwszy - umykają.

Domy modułowe szybko budowane

Kiedyś Polacy byli przyzwyczajeni do tego, że dom musiał być podpiwniczony, z cegły, z drewnianym, dobrej jakości dachem. W ostatnich latach wiele się zmieniło. Pojawiły się nowoczesne materiały budowlane.

Popularne stają się domy modułowe, a więc składane na miejscu z gotowych elementów. Taki budynek modułowy można postawić w trzy miesiące.

Należy pamiętać, że czynnikiem hamującym rozwój tego trendu może być w niektórych gminach deficyt atrakcyjnych działek budowlanych, szczególnie w kontekście zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, kiedy to po wprowadzeniu nowego planu ogólnego może się okazać, że niektórych działek nie będzie można poznaczyć pod budownictwo jednorodzinne.

Tomasz Błeszyński analizuje sytuację na rynku domów:

Domy były przez lata nieosiągalnym marzeniem wielu osób. Kupowaliśmy mieszkania, ale marzyliśmy o domach z ogródkiem i tarasem. Ten trend wzmocniła pandemia. Zainteresowanie domami wzrosło po lockdownie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rynek premium też ma trudniej
Nieruchomości
Rynek mieszkań. Co zamiast dopłat do kredytów
Nieruchomości
Apartamenty luksusowe to coś znacznie więcej niż niebotyczna cena
Nieruchomości
Więcej domów na przedmieściach
Nieruchomości
Gdzie kupujemy największe mieszkania z drugiej ręki