Dobra wiadomość dla spółek nieruchomościowych. Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowych wyrokach uznał, że fiskus źle interpretuje wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. zmiany w zasadach rozliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych.
Spółki nieruchomościowe a podatki
Spór zaczął się w maju 2022 r., gdy spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację podatkową. We wniosku wskazała, że wchodzi w skład międzynarodowej grupy działającej w branży nieruchomości magazynowych. Działalność – głównie w zakresie wynajmu – prowadzi od 2018 r.
Firma podkreśliła, że jest tzw. spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy o CIT. Jest właścicielem środka trwałego sklasyfikowanego w grupie 1 KŚT – hali magazynowej. Ta jest wykorzystywana wyłącznie do działalności gospodarczej i jest ujmowana w bilansie jako „nieruchomość inwestycyjna” w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości wyceniana według wartości godziwej.
Spółka wyjaśniła, że w ramach stosowanej polityki rachunkowości, nieruchomość nie jest traktowana jako środek trwały. W związku z tym nie są od niej dokonywane odpisy amortyzacyjne w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Niemniej dla celów podatkowych, hala magazynowa była w latach poprzednich i nadal jest traktowana jako środek trwały. Spółka zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych od przyjętej wartości początkowej, które traktuje jako koszt uzyskania przychodu.
Podatniczka zauważyła jednak, że od 1 stycznia 2022 r. przepis ten uległ zmianie i zaczęła mieć wątpliwości co do dalszego podatkowego rozliczania odpisów jako kosztów. Dlatego chciała potwierdzenia, że zgodnie z nowym brzemieniem art. 15 ust. 6 ustawy o CIT ma prawo do zaliczenia do kosztów odpisów, gdy dla celów bilansowych nieruchomość nie stanowi środka trwałego podlegającego odpisom amortyzacyjnym.