Fiskus źle odczytał cel zmian w amortyzacji w CIT

Ustawodawcy nie chodziło o to, żeby od 1 stycznia 2022 r. spółki nieruchomościowe były w ogóle pozbawione prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Publikacja: 07.02.2025 03:08

Nowelizacja miała na celu wprowadzenie pewnych zasad sprawiedliwości

Nowelizacja miała na celu wprowadzenie pewnych zasad sprawiedliwości

Foto: shutterstock

Dobra wiadomość dla spółek nieruchomościowych. Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowych wyrokach uznał, że fiskus źle interpretuje wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. zmiany w zasadach rozliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Spółki nieruchomościowe a podatki

Spór zaczął się w maju 2022 r., gdy spółka wystąpiła do fiskusa o interpretację podatkową. We wniosku wskazała, że wchodzi w skład międzynarodowej grupy działającej w branży nieruchomości magazynowych. Działalność – głównie w zakresie wynajmu – prowadzi od 2018 r.

Firma podkreśliła, że jest tzw. spółką nieruchomościową w rozumieniu art. 4a pkt 35 ustawy o CIT. Jest właścicielem środka trwałego sklasyfikowanego w grupie 1 KŚT – hali magazynowej. Ta jest wykorzystywana wyłącznie do działalności gospodarczej i jest ujmowana w bilansie jako „nieruchomość inwestycyjna” w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości wyceniana według wartości godziwej.

Spółka wyjaśniła, że w ramach stosowanej polityki rachunkowości, nieruchomość nie jest traktowana jako środek trwały. W związku z tym nie są od niej dokonywane odpisy amortyzacyjne w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Niemniej dla celów podatkowych, hala magazynowa była w latach poprzednich i nadal jest traktowana jako środek trwały. Spółka zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych od przyjętej wartości początkowej, które traktuje jako koszt uzyskania przychodu.

Podatniczka zauważyła jednak, że od 1 stycznia 2022 r. przepis ten uległ zmianie i zaczęła mieć wątpliwości co do dalszego podatkowego rozliczania odpisów jako kosztów. Dlatego chciała potwierdzenia, że zgodnie z nowym brzemieniem art. 15 ust. 6 ustawy o CIT ma prawo do zaliczenia do kosztów odpisów, gdy dla celów bilansowych nieruchomość nie stanowi środka trwałego podlegającego odpisom amortyzacyjnym.

Fiskus na taką wykładnię zielonego światła jednak nie dał. W jego ocenie zmiana wprowadzona w art. 15 ust. 6 ustawy o CIT w praktyce oznacza, że podatkowe odpisy amortyzacyjne ujmowane w kosztach nie mogą być wyższe od tych dokonywanych na podstawie przepisów o rachunkowości. Ustalenie tego limitu polega zatem na wyliczeniu podatkowych odpisów amortyzacyjnych i ich porównaniu z obliczonymi na podstawie przepisów o rachunkowości. Przy czym, jak tłumaczył fiskus, wartość odpisów amortyzacyjnych, jaka może być uznana za koszt uzyskania przychodów nie może być wyższa od wartości wyliczonej na podstawie prawa bilansowego.

W konsekwencji urzędnicy uznali, że skoro spółka nie dokonuje z przepisów o rachunkowości odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) od posiadanych nieruchomości, to w ogóle nie będzie uprawniona do kosztów. Jeśli bowiem wartość odpisu umorzeniowego wynosi 0, bo nie ma amortyzacji z rachunkowości, to brak prawa do zaliczenia odpisów do kosztów na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o CIT.

Spór trafił na wokandę. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu uwzględnił skargę spółki. Ostatecznie NSA skasował ten wyrok i oddalił skargę spółki, ale w zasadniczej kwestii rację przyznał podatniczce.

NSA podkreślił, że w sprawie chodzi o interpretację indywidualną. A wątpliwości spółki koncentrowały się na stosowaniu ograniczenia z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT w stosunku do spółek nieruchomościowych. I w tym zakresie sąd zgodził się z fiskusem, że ma ono zastosowanie również do spółek nieruchomościowych.

Czytaj więcej

Fiskus nie dostanie PIT od pieniędzy oddanych lokatorowi

W pozostałym zakresie stanowisko fiskusa uznał już za błędne. Zwłaszcza nie dopatrzył się podstaw do przyjęcia wartości zero do porównania tych odpisów, które będą dokonywane na podstawie ustawy o rachunkowości z tymi, które są dokonywane na zasadach polityki finansowej stosowanej przez spółkę m.in. wartości według godziwej. Nie wynika ani z wykładni gramatycznej, ani systemowej. Zdaniem NSA ustawodawcy nie chodziło o całkowite pozbawianie od 1 stycznia 2022 r. spółek nieruchomościowych dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Po 1 stycznia 2022 r., żeby prawidłowo zastosować art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, powinny jednak dokonać stosownych kalkulacji i porównań. Do takich wniosków NSA doszedł w sumie w pięciu sprawach.

Amortyzacja podatkowa a bilansowa 

Jak podkreśla pełnomocniczka spółki Katarzyna Nosal doradca podatkowy, partner KPMG w Polsce rozstrzygnięcie NSA w spornych sprawach jest precedensowe i może mieć istotne znaczenie dla rozliczeń innych spółek nieruchomościowych.

– Z ustnych motywów uzasadnienia NSA wynika bowiem przede wszystkim to, że wszystkie spółki nieruchomościowe mają prawo do rozpoznania amortyzacji podatkowej jako koszt. W szczególności NSA nie zgodził się z koncepcją fiskusa, że w przypadku spółek które nie dokonują amortyzacji bilansowej należy przyjąć, że amortyzacja bilansowa wynosi zero, co wyłącza prawo do amortyzacji podatkowej. To bardzo ważna konstatacja. W praktyce bowiem oznacza to, że wartość amortyzacji podatkowej powinna być odnoszona do hipotetycznej wartości amortyzacji bilansowej, która byłaby wykazywana, gdyby środki trwałe były amortyzowane bilansowo – podkreśla Katarzyna Nosal.

Czytaj więcej

Pakiet mieszkaniowy z jedną preferencyjną stawką

W ocenie pełnomocniczki komentowane wyroki NSA są więc bardzo pozytywne dla spółek nieruchomościowych, bo duża ich część wycenia swoje aktywa do wartości godziwej i nie dokonuje ich amortyzacji bilansowej. Fiskus zaś dotychczas kurczowo trzyma się tezy, że w takiej sytuacji nie ma amortyzacji podatkowej.

– A takie stanowisko oznaczało, że skoro amortyzacja podatkowa była porównywana do amortyzacji bilansowej, której nie było, to spółka nieruchomościowa w ogóle nie miała prawa do amortyzacji podatkowej i w konsekwencji traciła podatkowo – wyjaśnia Katarzyna Nosal. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 788/23

Dobra wiadomość dla spółek nieruchomościowych. Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowych wyrokach uznał, że fiskus źle interpretuje wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. zmiany w zasadach rozliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Spółki nieruchomościowe a podatki

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rynek premium też ma trudniej
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Rynek mieszkań. Co zamiast dopłat do kredytów
Nieruchomości
Apartamenty luksusowe to coś znacznie więcej niż niebotyczna cena
Nieruchomości
Więcej domów na przedmieściach
Nieruchomości
Gdzie kupujemy największe mieszkania z drugiej ręki