19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:01 Publikacja: 13.09.2024 03:04
Własność to prawo dające najszersze władztwo nad rzeczą i dlatego to do właściciela w pierwszej kolejności należy kierować nakazy
Foto: shutterstock
Utrzymanie nieruchomości w dobrej kondycji to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa. Żeby budynki czy inne obiekty budowlane nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, państwo nakłada na ich właścicieli i zarządców określone obowiązki. A w przypadku wykrycia naruszeń ma prawo interweniować. Może m.in. nakazać przeprowadzenie remontu.
Problem jednak w tym, że urzędnicy nie zawsze kierują taki nakaz do właściwego adresata. Potwierdza to przypadek wspólnoty mieszkaniowej, która została zobowiązana do kosztownego remontu i wygrała o niego spór dopiero przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA) w Olsztynie.
Gminy, w których brak kanalizacji, nie mogą, nawet czasowo, nakazywać właścicielom jedynie szamb bezodpływowych.
Zażaleniem na odmowę zaświadczenia o milczącym załatwieniu sprawy zgłoszenia zamiaru robót zajmuje się wojewoda.
To, czy doszło do zmiany sposobu użytkowania budynku, wymaga przede wszystkim ustalenia, jaki był dotychczasowy.
Środki z opodatkowanej sprzedaży nieruchomości wydane na budowę domu, ale na działce małżonka, nie dają ulgi.
Murowany budynek z przeciętną ilością roślin, którego dużą część zajmuje wanna z hydromasażem, to nie oranżeria.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas