Aktualizacja: 19.11.2024 16:25 Publikacja: 06.06.2024 21:07
Miejsce do spania, nauki, integracji i rozrywki – prywatne akademiki muszą spełniać wiele funkcji
Foto: mat. student depot
Polska może być jednym z głównych beneficjentów ożywienia na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Jest na trzecim miejscu – za Wielką Brytanią i Niemcami – w zestawieniu krajów, w których inwestorzy oczekują najwyższego zwrotu – wynika z ankiety CBRE. Aż 49 proc. respondentów wskazało rynek prywatnych akademików (Purpose Built Student Accommodation, PBSA) w Europie jako sektor wart ulokowania pieniędzy. W Polsce to wciąż nisza, ale z potencjałem.
W nowym prywatnym akademiku firmy Zeitraum w sercu warszawskiego Solca otwarto m.in. salę kinową, taras na dachu, pomieszczenia do nauki i integracji.
Grupa wierzy, że w tym i kolejnym roku skokowo zwiększy sprzedaż lokali. W czym upatruje szansy, gdy szeroki rynek hamuje?
Najem instytucjonalny jeszcze długo nie dogoni zasobu indywidualnych właścicieli lokali – ale wymusi poprawę jakości.
Prywatne akademiki oferują nie tylko pokoje i pomieszczenia do nauki, ale też sale kinowe, siłownie, fitness. Nowe domy witają studentów w stolicy i Krakowie.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
Grupa stawia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem, rusza z akademikami. Nie narzeka na brak zainteresowanych biurami.
Słabnący rynek nie oznacza, że mamy nie sprzedawać jak najwięcej mieszkań. Gdybyśmy mogli, zwiększylibyśmy ofertę jeszcze mocniej – powiedział prezes.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
U zbiegu ul. Księcia Janusza i Newelskiej na warszawskiej Woli Kompania Domowa wybuduje 28 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.
Inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego to w Polsce zupełny margines. Potwierdzeniem są dane GUS.
Działkę o powierzchni niemal 30 tys. mkw. w Toruniu kupiła Grupa RWS. Powstanie tam regionalny park handlowy.
Ceny mieszkań w dużych miastach są astronomiczne. Część inwestorów zastanawia się nad mniejszymi ośrodkami. Warto?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas