19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 07:50 Publikacja: 23.05.2024 21:00
Oferta nowoczesnych biur w miastach regionalnych, choć wolno, to nadal rośnie
Foto: adobestock
Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię biurową w miastach regionalnych – mówi Mateusz Polkowski z firmy doradczej JLL.
W tym czasie wynajęto w regionach 139 tys. mkw. biur. To o ok. 29 tys. mkw. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. W IV kw. 2023 r. na głównych rynkach regionalnych wynajęto ok. 210 tys. mkw. – To był rekordowy kwartał. Można przyjąć, że spadek popytu w I kw. tego roku jest efektem wzmożonej aktywności najemców pod koniec ubiegłego – mówią eksperci JLL.
Koszt wynajmu najdroższych biur w stolicy to 30 euro za mkw. W innych miastach stawki wahają się od 8 do 17 euro.
W powstających na głównych rynkach budynkach jest do wynajęcia prawie 389,2 tys. mkw. biur. Najwięcej w Warszawie.
Wynajem najdroższych podniebnych biur w Warszawie kosztuje ponad 30 euro za metr. W innych dużych miastach stawki wywoławcze wahają się od 8 do 17 euro za mkw. miesięcznie. Najmniejsze dostępne obecnie biura mają kilkanaście metrów, największe – nawet kilka tysięcy.
W 2024 r. deweloperzy mają oddać w całej Polsce ok. 325 tys. mkw. biur. W 2020 r. na rynek trafiło 707 tys. mkw. Firmy zmniejszają siedziby, a w cenie jest elastyczność.
Polska jest wciąż na radarze inwestorów, mimo że ubiegły rok na rynku nieruchomości był dużo słabszy od poprzednich.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas