Materiał powstał we współpracy z Grupą Murapol
Sprzedaż mieszkań przez Murapol w latach 2020–2023 była stabilna, rzędu 2,7–2,9 tys. lokali, mimo bardzo dużych zawirowań na szerokim rynku. Zmieniał się tylko udział klientów: w czasach dobrej koniunktury kredytowej przeważają posiłkujący się pożyczką, a słabej – jak w 2022 r. – nabywcy gotówkowi. Murapol dba, by w ofercie mieć produkty dla obu grup klientów.
– Naszym celem jest dostarczanie na rynek produktu w pełni odpowiadającego na potrzeby lokalowe jak najszerszego segmentu rynku, dlatego regularnie badamy preferencje konsumentów i stale dostosowujemy nasz produkt do wymagań klientów – mówi Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu. – Świadomość nabywców w obszarze ekologii cały czas rośnie, dlatego by sprostać oczekiwaniom rynku, Grupa Murapol wprowadza do inwestycji nowoczesne i innowacyjne rozwiązania już na etapie przygotowania i realizacji projektu, aż po jego późniejszą eksploatację. Nasze mieszkania i apartamenty inwestycyjne charakteryzują się wysokiej klasy ekologicznymi udogodnieniami i lokalizacją w atrakcyjnej okolicy. Co ważne, oferujemy komfortowe lokale o kompaktowych układach pomieszczeń. Klienci znajdą w ofercie Grupy Murapol zarówno kawalerki, jak i dwu-, trzy-, cztero- lub nawet pięciopokojowe mieszkania – dodaje.
Lokalizacja i udogodnienia
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru inwestycji deweloperskiej? To przede wszystkim atrakcyjna lokalizacja: w bezpiecznej dzielnicy, dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta, z bogatą infrastrukturą i ofertą edukacyjną oraz blisko terenów i obiektów rekreacyjnych. Dużym atutem są także kompaktowe mieszkania z funkcjonalnymi układami pomieszczeń. Lokatorzy doceniają także innowacyjne rozwiązania stosowane w inwestycjach. Jedną z inwestycji Grupy Murapol spełniającą wszystkie te kryteria jest osiedle Mateczniq na krakowskim Podgórzu, tylko kilkaset metrów od ronda Antoniego Matecznego – takie położenie pozwala na sprawną podróż środkami komunikacji miejskiej. W sąsiedztwie znajdują się park Rzeczny Wilga i park Zdrojowy Mateczny, funkcjonują żłobki i przedszkola oraz osiedlowe sklepy.
Zakup mieszkania na wynajem może być atrakcyjną inwestycją w miastach akademickich. Ze względu na dużą liczbę studentów, lokal w pobliżu uczelni wyższych lub z dobrym do nich dojazdem, można szybko wynająć. Przykładem takiej inwestycji jest bydgoskie Osiedle Akademickie znajdujące się zaledwie dwie minuty spacerem od kampusu Politechniki Bydgoskiej. Pod tym względem wyróżniają się również łódzkie inwestycje Murapolu: 500 metrów od kampusu Uniwersytetu Medycznego znajduje się osiedle Agosto. Z kolei Nowa Przędzalnia sąsiaduje z Politechniką Łódzką, a kilkanaście minut spacerem dzielić będzie nowy projekt Murapolu Forum od Uniwersytetu Łódzkiego i Społecznej Akademii Nauk.
Jako swoją przewagę konkurencyjną Murapol uznaje rodzaj sprzedawanych mieszkań. Są one kompaktowe (średnio około 46 mkw.) – istotną rolę odgrywa nie tyle powierzchnia, ile funkcjonalność i przemyślany układ lokalu, co pozwala na maksymalne wykorzystanie mieszkania. Zróżnicowane metraże oraz liczba pokoi to szeroka oferta dla potencjalnych najemców – od studentów przez pracowników korporacyjnych po rodziny z dziećmi.
Dużym atutem są dodatkowe powierzchnie, jak balkony, tarasy z ogródkami w mieszkaniach na parterach, a także komórki lokatorskie i miejsca parkingowe. Podczas projektowania Grupa Murapol dba o powstawanie wystarczającej liczby miejsc parkingowych na terenie inwestycji i w podziemnych garażach. Spółka uwzględnia w swoich projektach również komórki lokatorskie. Nowoczesna inwestycja deweloperska charakteryzuje się również ekologicznymi i innowacyjnymi udogodnieniami. To istotne, bo świadomość ekologiczna w społeczeństwie cały czas rośnie i mieszkańcy zwracają dużą uwagę na rozwiązania poprawiające komfort – tu Murapol w standardzie oferuje pakiet antysmogowy, który chroni wnętrza mieszkań przed zanieczyszczeniami, alergenami czy owadami, a także technologię inteligentnego domu Home Management System, pozwalającą zdalnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy zaworami wody. Na osiedlach budowanych przez Murapol powstają też stacje ładowania pojazdów elektrycznych, a części wspólne oświetlane są przez energooszczędne taśmy LED. Na dachach budynków montowane są instalacje fotowoltaiczne, jak w przypadku projektów Ambro w Gdańsku, Havelia w Poznaniu czy Ferrovia we Wrocławiu.
Mieszkanie a lokal usługowy
Inwestować można zarówno w klasyczne mieszkania, jak i w apartamenty inwestycyjne – o funkcji niemieszkaniowej, tylko usługowej.
Budynki z lokalami użytkowymi typu aparthotel mogą być lokalizowane w obszarach, gdzie koncentruje się biznesowe, turystyczne lub rozrywkowe życie miasta, co korzystnie wpływa na atrakcyjność tych lokali w odbiorze potencjalnych najemców. Z racji tego, że nabywcami są często osoby prowadzące działalność gospodarczą pojawiają się alternatywne formy finansowania zakupu lokalu na przykład leasingi.
Jeśli chodzi o tytuł prawny, nabywając lokal w budynku o charakterystyce aparthotelu klient – podobnie jak w przypadku lokalu mieszkalnego – nabywa prawo własności do samodzielnego lokalu, będącego odrębną nieruchomością z własną księgą wieczystą. Co za tym idzie, zachowane zostają swoboda obrotu prawnego takim lokalem (np. sprzedaż, darowizna), jak również prawo do dziedziczenia.
Lokal usługowy co prawda zawiera w cenie 23-proc. stawkę VAT (dla mieszkań to 8 proc.), niemniej co do zasady spełnienie warunków uprawniających do odliczenia podatku w tym przypadku powinno być łatwiejsze, tym samym w powszechnym obiegu często ceny lokali usługowych zlokalizowanych w budynkach aparthotelowych podaje się w cenach netto. Dodatkowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, lokale mieszkalne wyłączone są z odpisów amortyzacyjnych – te dozwolone są przy nabyciu lokalu użytkowego, tym samym czyniąc go atrakcyjniejszym w ujęciu księgowo-podatkowym.
Kolejną istotną kwestią jest łagodniejsza niż w przypadku mieszkań ochrona praw lokatorów. Wynajem lokali często obarczony jest dużym stresem dla właściciela, który obawia się o regularne płatności, stan lokalu czy współżycie z innymi mieszkańcami budynku. Wynajmujący lokal użytkowy o charakterze aprarthotelowym przy odpowiednio skonstruowanych oraz zgodnych z przeznaczeniem i charakterem takiego lokalu, warunkach jego udostępnienia – może być zdecydowanie spokojniejszy o przebieg i sprawność odzyskania pełnego władania swoją własnością (niż w przypadku udostępnienia tradycyjnego lokalu mieszkalnego, którego w pełnej rozciągłości dotyczą przepisy o ochronie praw lokatorów). Może to mieć znaczenie zwłaszcza w przypadku podejmowania przez gościa lokalu aparthotelowego prób powoływania się w złej wierze na ochronę wynikającą z tych przepisów.
Materiał powstał we współpracy z Grupą Murapol